Karel Březina se narodil 25. listopadu 1972, vystudoval gymnázium a poté hospodářskou politiku na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické. Do politiky vstoupil ještě za svých gymnaziálních let v roce 1992 a hned si myslel na nejvyšší posty v ČSSD. Během studia na vysoké škole fungoval jako poslanecký asistent a zastával několik důležitých partajních funkcí.

Zleva Karel Březina (ČSSD), Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný (oba ODS)

Zleva Karel Březina (ČSSD), Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný (oba ODS)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V roce 1997 odpromoval a byl jmenován ředitelem kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny. Rok nato se stal vedoucím úřadu vlády a za premiérské éry Miloše Zemana působil ve funkci ministra bez portfeje. Do jeho ranku tehdy spadala zejména protidrogová politika, informatika a problematika zdravotně postižených. Ve svých sedmadvaceti letech byl nejmladším členem vlády.

Více než politikou se však proslavil coby vděčná hvězda bulváru. V úřadu předložil pouze jeden zákon a jednu novelu a národ si ho zapamatoval spíše jako playboye a záletníka. Svého času žil s Barbarou Nesvadbovou, autorkou milostné literatury, s níž má dceru. Bezmála deset let se soudil s vydavatelstvím Ringier, které na stránkách týdeníku Reflex otisklo Březinovu karikaturu, kde souloží s jednou ze svých kolegyň. Spor se mu podařilo v roce 2010 dotáhnout do vítězného konce.

Tou dobou už se ale po několika podnikatelských angažmá vrátil na politické výsluní. Například v roce 2008 vystřídal Jaroslava Tvrdíka ve funkci vedoucího kampaně sociálních demokratů pro volby do evropského parlamentu. Stal se také místopředsedou ČSSD v Praze a jako takový nastoupil po komunálních volbách v roce 2010 na post náměstka pražského primátora. Koalice ODS a ČSSD se listopadu 2011 rozpadla a Březina spolu s dalšími sociálními demokraty ve funkci skončil a stal se řadovým zastupitelem.

Na podzim roku 2011 byl Březina obžalován z toho, že zkresloval údaje o stavu hospodaření a jmění v souvislosti s působením ve statutárních orgánech několika firem. Soud jej však zprostil obvinění.