Hlavní obsah

Karel Srp

Foto: Petr Horník, Právo
Článek

Karel Srp je hudební publicista a dlouholetý předseda Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. V roce 2013 byl vyznamenán Milošem Zemanem medailí Za zásluhy.

Karel Srp se narodil 18. ledna 1937. Krátce po svém propuštění z výzkumného ústavu se stal v roce 1971 místopředsedou a poté předsedou Jazzové sekce, dobrovolnou samoobslužnou společností s úkolem podporovat tuzemské jazzové dění a zprostředkovávat informace o novinkách na světové scéně.

Činnost Jazzové sekce byla poté komunistickým režimem vyhodnocena jako problémová a stala se předmětem zájmu Státní bezpečnosti, která zahájila sledování aktivit sekce, jejího vedení i členů. Situace se postupně pro Jazzovou sekci zhoršovala, přičemž její členové bojovali proti jejímu zákazu nebo omezení jejích aktivit.

V roce 1986 byl Karel Srp a další členové sekce zatčen a zařazen do politického procesu. Odsouzen byl k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na 16 měsíců. Po svém propuštění se ihned vrátil do činnosti sekce.

Spolupráce se Státní bezpečností

Karel Srp údajně figuruje v dokumentech Státní bezpečnosti jako její tajný spolupracovník HUDEBNÍK (registrační číslo 25280). Na 151 schůzích měl Srp podat celkem 299 zpráv, což se stalo předmětem skandálu v roce 1999, kdy chtěl Srp kandidovat do Senátu Parlamentu České republiky. Srp se však hájil, že jeho styky s StB byly součástí určité konspirativní hry, na které se dohodli členové Jazzové sekce s cílem předávat bezpečnosti irelevantní informace.

13. prosince roku 2000 Městský soud v Praze rozhodl, že byl Karel Srp ve spisech StB jakožto spolupracovník evidován neoprávněně.

V říjnu roku 2013 jej prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Člen Etické komise ČR

V lednu 2017 rozvířil Karel Srp hladinu v politickém rybníčku. Prezident Zeman jej chtěl jmenovat na pětileté funkční období členem Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Právě Etická komise ČR však v roce 2015 rozhodla, že Srp osvědčení účastníka protikomunistického odboje nedostane kvůli podezření na spolupráci s StB, které kolem Srpa panuje i přes záporné rozhodnutí soudu.

„No to je výborné, mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratě jsem se to pak dočetl ve spise,“ komentoval rozhodnutí Zemana písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu.

Proti nominaci se 24. ledna 2017 ohradila i sama komise. „Etická komise má za to, že pan Karel Srp jednal v době nesvobody tak, že existuje důvod pochybovat o řádném výkonu funkce člena etické komise, a tedy nesplňuje podmínku spolehlivosti,” uvedla v usnesení, které mají Novinky k dispozici.

Své k tomu řekl i premiér Bohuslav Sobotka, bez jehož podpisu je rozhodnutí Zemana o Srpově jmenování podle ústavy neplatné. „Pan Karel Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti,” řekl Novinkám Sobotka.

„Proto nesplňuje zákonné předpoklady, aby se mohl stát členem etické komise, která rozhoduje o ocenění pro účastníky protikomunistického odporu,” doplnil premiér.

Sama Jazzová sekce uvedla vyjádření na svém facebookovém profilu.

25. ledna 2017 se Karel Srp v rozhovoru s Novinkami proti rozhodnutí Bohuslava Sobotky ohradil s tím, že za vším vidí zlobu zaměřenou na prezidenta Zemana a premiéra vyzval, aby mu ukázal originály dokumentů, které mají jeho spolupráci s StB dokazovat.[celá zpráva]

Srp se nakonec začal u soudu dožadovat omluvy za Hutkovo tvrzení o jeho donášení StB. Případ od října 2018 řešil obvodní soud pro Prahu 2, který v lednu roku 2021 rozhodl, že Hutkova tvzení byla opravněná s ohledem na udání, které měl Hutka ve svém spise. Začátkem května 2021 podal Srp odvolání. To, že měl donášet StB, nadále odmítá.

Články k tématu