22. květen 2013 se stal osudným čtyřem členům rodiny Harokových v jejich domě v Brně-Ivanovicích. Těla matky, otce a dvou synů, z nichž jeden ani nedosáhl dospělosti, objevili hasiči, které zavolali sousedé. Požár podle policie založil právě Kevin Dahlgren, když se snažil těla spálit a zničit tak důkazy.

Ale od začátku. Dahlgren žil v americkém Sacramentu se svou rodinou bývalých českých emigrantů. V roce 2013 se rozhodl navštívit rodinu své sestřenice v Brně. Sousedé uvedli ve svých výpovědích, že prý přijel proto, „aby si odpočinul od svých psychických problémů a našel sám sebe”.

Slušný host i soused

Často se stravoval v restauraci, která se nacházela v blízkosti onoho domu. Servírky z restaurace uvedly, že si obžalovaného opravdu pamatují, protože přibližně každý druhý den si objednával stejné jídlo. Byl prý milý a velmi slušný host.

Další ze sousedů uvedl, že Dahlgren od něho chtěl koupit marihuanu a nabízel mu lekce angličtiny za 200 korun na hodinu, které mimo jiné nabízel i ve svém jediném příspěvku na facebookovém profilu, který si založil 4. května, tedy chvíli poté, co měl přiletět do České republiky.

Kromě Dahlgrenovy sestřenice Veroniky - tedy matky rodiny, která učila na základní škole dějepis a český jazyk, a která byla též mezi žáky oblíbenou výchovnou poradkyní, měl podle vyšetřovatelů Američan zavraždit také otce Martina Haroka, který působil v hudební skupině Ukulele Orchestra Brno a jejich dva syny. Mladší David studoval na gymnáziu a ve volném čase hrál fotbal. Starší syn Filip studoval na Masarykově univerzitě a hrál se svým otcem ve skupině.

Děsivá chladnokrevnost

Celá tragédie se odehrávala v průběhu odpoledne. Dahlgren měl podle obžaloby tři členy rodiny zavraždit ráno a na nejmladšího syna si počíhal, když přišel domů ze školy. Podle kriminalistů zvolil obzvláště brutální způsob provedení. Použil totiž nejen dva nože, ale i několik kilogramů těžký kámen.

Dům, ve kterém byli zavražděni čtyři lidé

Dům, ve kterém byli zavražděni čtyři lidé

FOTO: Petr Kozelka, Právo

„Oběti byly zavražděny postupně, tudíž se zřejmě nejedná o vraždu v afektu,“ řekl šéf vyšetřovacího týmu Antonín Hrdlička.

Podle spisu se dvacetiletý mladík choval podezřele už den před vraždou. „Dahlgren se podivně choval už po příletu do Česka při svých procházkách v blízkém lese. Noc před vraždou obcházel kolem domu (...) s nožem v ruce," stojí ve spisu.

V kritický den volala podle vyšetřovatelů matka v 6:40 do školy, kde pracovala, že nepřijde, protože ji bolí hlava. O osmdesát minut později byli tři členové rodiny po smrti. Na jejich rukou byly hodinky, které se zastavily na osmé hodině.

Dahlgren ale z domu zatím neodešel a počkal si, až se domů vrátí nejmladší oběť, která byla ve škole. S mladíkem si Dahlgren vyměnil několik SMS, že spolu půjdou běhat.

Podle záznamu bezpečnostních kamer přišla do domu před devátou listonoška, od které rozrušený Dahlgren převzal poštu. Zvonila dvakrát. "Byla jsem tam, ale jen jsem mu dala poštu a šla jsem, nic víc vám nebudu říkat," řekla.

V jedenáct do domu dorazila uklízečka, která docházela pravidelně každou středu. S Dahlgrenem se srazila v předsíni, mladík ji poslal pryč.

Poslední oběť, syn, s nímž si Dahlgren plánoval běhání, přišla domů kolem půl jedné. Soused uvedl, že z domu byl slyšet mezi půl jednou a jednou hodinou hlasitý výkřik, sdělil podle ČT Hrdlička.

Pachatel zabalil své oběti do textilií, umístil do garáže a minimálně tři ze čtyř těl se pokusil spálit. Právě dýmu z tohoto ohně si všimli sousedé a zavolali hasiče, kteří těla objevili. Tato událost se odehrála 22. května kolem desáté večer, to už však Dahlgren pravděpodobně nebyl na území republiky.

O tom, že se jednalo o brutální masakr, nemůže být dle slov Hrdličky pochyb. „Nejprve jsme vlastně vůbec nevěděli, kdo jsou oběti. Měli jsme problém s jejich identifikací a pracovali jsme i s verzí, že jedno z těl může být i Dahlgren, který byl v rodině na návštěvě,“ naznačil otřesnost místa činu Hrdlička. „Ano, mohli jsme oběti omýt obličej a zavolat někoho od sousedů, ovšem v tom případě bychom si sami zničili řadu potřebných stop,“ dodal.

Na místě pracují specialisté na sběr stop.

Na místě pracují specialisté na sběr stop.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Do Vídně nebo do USA?

Okamžitě po zjištění události policie vyhlásila po Kevinu Dahlgrenovi pátrání a nařídila kontroly hraničních přechodů.

Rodilý Američan měl původně poslat SMS svému známému, který mu našel zaměstnání lektora angličtiny na brněnské univerzitě, že mu za vše děkuje, ale že už je na cestě do Vídně. Na cestu do Rakouska si podle českých kriminalistů vzal taxík. O Dahlgrenově jednodenním pobytu ve Vídni nejsou známy žádné informace.

Ve čtvrtek 23. května 2013 odletěl mladík kolem desáté ráno do Washingtonu. Česká policie informovala členy posádky, že se na jejich palubě právě pohybuje čtyřnásobný vrah, ale musí zachovat absolutní mlčení, protože by muž mohl v panice ublížit ostatním cestujícím. Dahlgren tak netušil, že na něj po příletu bude čekat FBI s želízky v ruce a ihned jej umístí do takzvané vydávací vazby.

Vydání do Česka

Krátce nato jej vyslechla soudkyně, k níž se měl chovat velmi slušně a vychovaně. Dahlgren zažádal o právníka, kterého mu měli zaplatit jeho rodiče. Zvolil si jednoho z nejlepších amerických obhájců Theodora Simona, který se snažil o nevydání svého klienta do Česka a propuštění na svobodu.

Dahlgren americké policii vypověděl, že rodinu již našel zavražděnou při návratu domů a ze strachu se rozhodl utéct.

Česká policie měla 60 dnů na předání dostatečných důkazů americkým úřadům, na jejichž posouzení bylo, zda jsou důkazy natolik relevantní, že svého občana do Česka vydají. Poprvé v českých dějinách se tak opravdu stalo a Dahlgren i přes veškeré stížnosti svých obhájců v srpnu 2015 do České republiky přicestoval. 

Ve čtvrtek 5. května 2016 stanul Dahlgren u neveřejného jednání soudu, který mu kvůli obavám z případného útěku vazbu prodloužil do doby, kdy předstoupil před soud znovu. Tentokrát už ale senát rozhodoval o jeho vině.

Američan Kevin Dahlgren

Američan Kevin Dahlgren

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Případ začal soud projednávat 31. května 2016.

Odsouzen na doživotí

U Krajského soudu v Brně Dahlgren nevypovídal, soudce proto přečetl jeho výpověď na policii. Druhý den soudce přečetl výpověď Dahlgrena před agenty FBI. Mladík vysvětloval, že utekl, protože se bál Rumunů. Psychiatričce obžalovaný řekl, že si myslel, že je reinkarnací Alexandra Makedonského.

Státní zástupkyně navrhla pro Dahlgrena v úterý 19. července 2016 výjimečný trest 30 let vězení nebo doživotí, obhajoba chtěla pro svého klienta zproštění obžaloby.

Dahlgren také poprvé promluvil - hovořil o svých psychických problémech, aniž by se vyjádřil k vraždám. Psycholožka konstatovala, že Američan trpí těžkou poruchou osobnosti. Od mládí jej údajně provázejí různé bludy, chtěl být superhrdinou a slyší hlasy, které mu dávají pokyny.

Podle obžaloby Dahlgren vraždil v důsledku kombinace osobnostních vlastností, paranoie a agresivity spolu se situačními faktory, zejména tlakem na jeho fungování. Nebyl schopen se z této situace vyvázat bez ztráty cti, a proto napadl postupně všechny členy rodiny jako reprezentanty frustrujícího života.

20. července 2016 byl Kevin Dahlgren úznán viným a dostal doživotní trest, který si má odsedět v zabezpečovací deteci, kam jsou umisťováni ti nejtěžší zločinci - například sadističtí vrazi nebo pachatelé, kteří jednali v důsledku psychické nemoci.

Američan Kevin Dahlgren ve středu u soudu

Američan Kevin Dahlgren u soudu

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Dahlgren má také zaplatit náhradu nemajetkové újmy dvěma pozůstalým, a to přes 400 tisíc korun.

Podle soudce Petra Zámečníka tvoří nepřímé důkazy ucelený kruh, který svědčí o Američanově vině. „Jako jediný se pohyboval v domě, na jeho kraťasech se našly cákance krve všech obětí, na všech tělech našli experti i jeho pachové stopy," konstatoval soudce.

Senát se zabýval i tím, jestli byl Dahlgren za své jednání trestně odpovědný. „Choval se racionálně, s rozmyslem, ráno zabil tři lidi a pak číhal na svou poslední oběť. Potom manipuloval s těly, tři odtáhl do sklepa, tedy se snažil likvidovat stopy. Takzvaně po sobě uklízel, byl schopen komunikovat s pošťačkou i paní na úklid, kterou vyprovodil z domu takovým způsobem, že tato nepojala žádné podezření," upozornil soudce.

Podle něj je navíc vysoká pravděpodobnost, že kdyby se Dahlgren dostal v budoucnu do úzkostného stavu, mohl by znovu jednat agresivně, a proto uložil mladíkovi doživotní trest.

Několik minut po vynesení rozsudku se Dahlgren po poradě se svým obhájcem rozhodl na místě odvolat proti vině i trestu.

Případ v datech
22. května 2013

V Brně-Ivanovicích došlo k vraždě čtyřčlenné rodiny, čeští kriminalisté oznámili, že podezírají Kevina Dahlgrena.

23. května 2013

Městský soud v Brně vydává zatýkací rozkaz a Evropský zatykač. Dahlgren ráno nasedá do letadla do Washingtonu, po příletu je Dahlgren okamžitě zadržen a poslán do vazby.

12. července 2013
Ministerstvo spravedlnosti předalo americké ambasádě v Praze žádost o vydání Dahlgrena do ČR.
12. září 2013
 Americký soud rozhodl, že byly splněny podmínky pro Dahlgrenovo vydání do ČR.
 31. srpna 2015
Dahlgren přistál na letišti v Praze.
 5. května 2016
Brněnský soud prodlužuje vazbu kvůli obavám z případného útěku a skrývání se.
 31. května  2016
 Soud začal projednávat případ.
 20. července 2016
Soud poslal Dahlgrena do vězení na doživotí. Trest si odpyká v zabezpečovací detenci. Musí navíc zaplatit náhradu nemajetkové újmy dvěma pozůstalým - přes 400 tisíc korun. Dahlgren se na místě odvolal.