Hlavní obsah

Khalid Masood

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Reuters a ČTK/AP
Článek

Khalid Masood je terorista, který ve středu 22. března 2017 spáchal atentát v Londýně. Nejprve najel pronajatým autem na Westminsterském mostě na chodník a srazil tři desítky lidí a poté zamířil k Westminsterskému paláci, kde pobodal policistu. Následně byl policií zastřelen.

Masood najel ve středu 22. března 2017 odpoledne v plné rychlosti pronajatým autem značky Hyundai s vysokou kapotou a pohonem na všechna čtyři kola, umožňujícím velké zrychlení v krátkém čase, na Westminsterském mostě v centru Londýna na chodník a srazil tři desítky lidí.

Přejel přes celý most a o chvíli později narazil do plotu britského parlamentu. Vystoupil a skrze otevřenou bránu pronikl za plot, kde s nožem napadl neozbrojeného policistu, který právě odcházel z práce, a zabil ho.

Foto: Mapy.cz s použitím Reuters

Útok u britského parlamentu

Následně byl zneškodněn několika výstřely členem ochranky ministra obrany Michaela Fallona. Masood zemřel při převozu do nemocnice.

Po útoku zemřeli čtyři lidé. Tři civilisté zahynuli po srážce autem a výše zmiňovaný policista podlehl následkům bodných zranění. Mezi celkem padesátkou zraněných, z nichž byly tři desítky hospitalizovány, byli kromě Britů i tři Francouzi, dva Rumuni, čtyři Jihokorejci, dva Řekové a po jedné osobně z Německa, Polska, Irska, Číny, Itálie a Spojených států.

Foto: Toby Melville, Reuters

Kolemjdoucí pomáhají zraněné ženě na Westminsterském mostě.

Rozený Brit

Khalid Masood se narodil na 25. prosince 1964 v hrabství Kent. Původně se jmenoval Adrian Russell Elms, poté si jeho matka Janet Elmsová vzala muže, po němž získal Masood příjmení Ajao. Na Khalida Masooda se sám přejmenoval až později.

V mládí žil pouze se matkou, často se stěhovali a usadili se v Tunbridge Wells, kde Masood nastoupil na střední školu pro chlapce. Podle jeho bývalého spolužáka Kentona Tilla byl Masood populární, chytrý a sportovně nadaný. Zažíval ale šikanu.

„Byli jsme dobří přátelé asi tři až čtyři roky. Nebyl věřící. Měl velký charakter a byl velmi přátelský. Byl asi jediným černým klukem na škole, zažil si asi trochu rasismu, ale ne moc, protože se vždy snažil být populární,“ sdělil Till listu Daily Mail.

Fotografie Masooda ze školních let.

Opletačky se zákonem už od mládí

Po studiích začal jít Masoodův život z kopce. Měl opletačky se zákonem už od svých 19 let, kdy poprvé stanul před soudem za poškozování cizí věci. Podle některých spolužáků a přátel z té doby navíc Masood často užíval drogy a ztrácel nad sebou kontrolu.

Daily Mail uvedl, že předtím, než terorista v roce 1991 potkal svou budoucí ženu Jane Harveyovou, často měnil zaměstnání. Později se k úspěšné podnikatelce nastěhoval a žili ve východním Sussexu. Měli spolu dvě dcery a Harveyová Masooda zaměstnala jako manažera ve své společnosti Aaron Chemicals.

V roce 2000 skončil Masood na dva roky ve vězení za brutální napadení dvaadvacetiletého Pierse Motta v místní hospodě. Masood jej pořezal ve tváři, nechal ho ležet v tratolišti krve a utekl. Policie Masooda dopadla a obvinila z napadení, těžkého ublížení na zdraví a držení útočné zbraně.

Masoodovi sousedi tvrdí, že se radikalizoval během dvou let ve vězení. Jakmile se vrátil, opustil svoji partnerku a matku jejich dvou dcer a odstěhoval se do Eastbourne.

Další útok měl přijít v roce 2003, kdy Masood během potyčky v Eastbourne vrazil Dannymu Smithovi nůž od obličeje. „Projel mi nosem do úst a do jazyku. Upadl jsem a snažil jsem se vstát, ale on se mě snažil ještě čtyřikrát bodnout do zad,“ vylíčil Smith, jemuž se nakonec podařilo utéct. Masood byl nakonec obvinění z pokusu o vraždu zproštěn a odseděl si jen dalšího půl roku v souvislosti s nošením zbraně na veřejnosti, napsal deník Daily Mail.

V roce 2004 se oženil s Farzanou Isaquovou, ta mu ale utekla po pouhých třech měsících manželství. Příbuzným řekla, že se choval jako „manipulativní psychopat“ a páchal domácí násilí. V té době se pravděpodobně přejmenoval na Khalida Masooda.

Cesty do Saudské Arábie

Podle BBC odjel Masood vyučovat angličtinu do Saudské Arábie dvakrát. V letech 2005-2006 a potom v letech 2008-2009.

Do Spojeného království se nicméně vrátil v roce 2009 a učil angličtinu ve škole v Lutonu. V roce 2012 si založil vlastní školu IQRA v Birminghamu. IQRA je anglický přepis arabských výrazů pro čtení či recitaci.

Od roku 2010 byl v hledáčku tajné služby MI5, která se o Masooda zajímala jednak kvůli návratu ze Saúdské Arábie, ale podle deníku Daily Telegraph vyšlo také najevo, že měl velmi blízko k čtveřici agentů Al-Káidy, kteří plánovali úder na kasárna v Lutonu, na supermarket a na kancelář pravicových protimuslimských radikálů English Defence League.

Čtyři viníci – šéf skupiny Zahid Iqbal, Mohammed Sharfaraz Ahmed, Syed Hussein a Umar Arshad – byli v roce 2013 odsouzeni úhrnem na 44 let, Masood ale nebyl do vyšetřování zahrnut. Přitom podle odposlechů komunikoval i s Ahmedem, jenž na jedné nahrávce svému komplicovi vysvětluje, že pod branou kasáren zeje poměrně velký otvor a dálkově ovládané autíčko by mohlo s náloží do objektu projet. Útočník z Westminsterského mostu tehdy bydlel jen pár set metrů od vůdce buňky Zahida Iqbala.

„Masood se vždy pohyboval blízko teroristů. V Lutonu se zase přátelil s Iráčanem Taimourem Abdulwahabem, který se odpálil v autě ve Stockholmu a zranil dva lidi,“ píše Daily Telegraph.

Kontrarozvědka MI5 Masoodův případ později uzavřela a v době před útokem nebyl terorista v hledáčku tajných služeb. „Masood nebyl v současnosti předmětem žádného vyšetřování a nebyly žádné předchozí informace o tom, že by měl v úmyslu spáchat teroristický útok," uvádí se v prohlášení britské policie.

Před útokem si chatoval

Masood si pronajal vůz, s nímž vraždil, v Sussexu. Noc před útokem strávil v hotelu v přímořském Brightonu jižně od Londýna. Ředitel hotelu Sabeur Tuomi v pátek sdělovacím prostředkům řekl, že se atentátník choval mile, usmíval se a vtipkoval.

Vůz značky Hyundai, s nímž útočník najel do lidí.

Server deníku Daily Mail uvedl, že si Masood s kýmsi psal prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp pouhé tři minuty před útokem. Zároveň zpráva uvádí, že není jisté, s kým a co si terorista psal - zprávy byly zašifrované.

K Masoodově činu se po útoku přihlásil Islámský stát. Policie ovšem uvedla, že Masood patrně jednal osamoceně a o tom, že by měl útočník vazby na radikály z Al-Káidy nebo Islámského státu, chybí důkazy.

„I když jsme nenašli žádné důkazy o jeho spojení s IS nebo Al-Káidou, měl jasný zájem o džihád,“ řekl zástupce vrchního komisaře Scotland Yardu pro terorismus Neil Basu.

11 zadržených

V souvislosti s teroristickým útokem podnikla policie několik razií v Birminghamu, kde útočník Khalid Masood v poslední době před útokem žil. Všech 11 osob, které byly po atentátu zatčeny v Birminghamu, Manchesteru a Londýně, čelilo podezření z přípravy teroristického útoku.

Následující den policie celkem osm z celkového počtu jedenácti zadržených osob propustila bez obvinění.

Články k tématu