Leoš Heger dříve vystupoval jako nestraník a jako takového ho již dříve ODS několikrát navrhla na své kandidátky do zastupitelstva města Hradec Králové a následně také do senátních voleb. Tam však na rozdíl od voleb do zastupitelstva ve druhém kole neuspěl. Od 29. května 2010 byl oficiálně poslancem Poslanecké sněmovny za TOP 09 v Královéhradeckém kraji.

Heger má značné zahraniční zkušenosti. Po studiu zůstal na lékařské fakultě UK Hradce Králové jako její zaměstnanec a pracoval jako rentgenolog Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK). Přes čtyři roky pracoval také v zahraničí (USA, Kuvajt, bývalá NDR).

V roce 1993 se stal náměstkem ředitele FN HK, od roku 1996 byl jejím ředitelem. Po téměř 14 letech úspěšného hospodaření a rozvoje nemocnice na vlastní žádost funkci ředitele předal.

V TOP 09 se věnoval volebnímu programu ve zdravotnictví, nebyl ale ve vyjednávacím týmu koaličního programu. O post ministra podle svých slov neusiloval. Když ale TOP 09 tento resort připadl (původně ho nechtěli), nabídku na funkci přijal. "Je mi jasné, že jde o rizikový resort a budu na odstřel číslo jedna," řekl tehdy.

Kuriózní pak bylo to, jak se o svém navržení do vlády Heger dozvěděl. Koncem června mu totiž krátce před půlnocí zavolal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a zeptal se ho, zda chce být ministrem zdravotnictví. Heger prý s něčím takovým nepočítal, ale navzdory absenci času na rozmyšlení odpověděl, že nabídku přijímá.