Vrtulníky sloužící pro účely záchranné služby mají speciální zdravotnickou zástavbu v rádiovém éteru používají volací znak Kryštof, ke kterému se doplňuje číslo označující danou organizaci. Například vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě používá volací znak Kryštof 05, pražský je označován jako Kryštof 01.

 

Stroj Eurocopter EC-135 ve službách severomoravské záchranné služby FOTO: ZZS Moravskoslezského kraje / Roman Gřegoř

Policie a soukromí provozovatelé v současnosti nejčastěji používají pro účely letecké záchranné služby stroje Eurocopter EC 135, čímž se strojový park jednotlivých organizací postupně sjednocuje. Zcela jiný typ létá pod armádou, ze základy v Plzni - Líních startuje ke zdravotnickým případům vrtulník W-3A Sokol.

Armádní vrtulník W-3A Sokol. FOTO: LZS Plzeň

Nezastupitelnou úlohu v rámci integrovaného záchranného systému v Česku mají vrtulníky při hromadných neštěstích, přírodních katastrofách a u zásahů v terénu těžko přístupném pro pozemní techniku.

 V Praze a okolí zajišťují činnost letecké záchranné služby vrtulníky policejní letky
FOTO: HZS Středočeského kraje

Vrtulník záchranné služby létající pod soukromým provozovatelem na jihu Moravy

Vrtulník záchranné služby létající pod soukromým provozovatelem na jihu Moravy
FOTO: ZZS Jihomoravského kraje

Kromě základní možnosti dopravit rychle na potřebné místo záchranáře i posádku, je možné jejich využití i tam, kde nelze se strojem přistát. V takovém případě jsou záchranáři připoutáni v podvěsu pod strojem, některé typy strojů umožňují i vytažení osob na palubu pomocí jeřábu.

FOTO: HZS Zlínského kraje

Kromě prvotních zásahů u vážných nehod a neštěstí jsou zdravotnické vrtulníky využívány také k akutním transportům pacientů mezi zdravotnickými zařízeními.