Karolína Peake ohlásila nečekaně odchod z vládní strany Věci veřejné v dubnu 2012. Spolu s ní odešlo sedm dalších poslanců, mezi nimi Lenka Andrýsová, Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio, Jana Suchá, Martin Vacek a Jiří Rusnok. Všichni přišli o členství v klubu Věci veřejné, a jelikož nedali dohromady jiný poslanecký klub, působili ve Sněmovně jako nezařazení poslanci pod hlavičkou LIDEM.

Nový vládní subjekt ohlásil podporu dohodnutým koaličním návrhům z dob vlády s Věcmi veřejnými. Jedním z klíčových témat bylo tažení proti korupci, které prosazovala Peake ještě coby vicepremiérka.

Zakladatelka stranu překvapivě opustila

Ačkoli byla LIDEM po většinu jejího působení ve Sněmovně vnímána zejména jako uskupení poslanců kolem Karolíny Peake, nejsilnější osobnosti partaje, tato klíčová postava v roce 2013 odešla z čela strany a stáhla se do politického ústraní.

Došlo k tomu v závěru vládní krize, která nastala poté, co policejní zásah na úřadu vlády nastartoval tzv. kauzu Nagyová, jejímž důsledkem byl pád vlády Petra Nečase. I poté se bývalá koalice snažila uhájit postavení ve Sněmovně a utvořit novou koalici na půdorysu té bývalé, ovšem v čele s Miroslavou Němcovou (ODS). Strany ODS, TOP 09 a LIDEM deklarovaly většinu 101 hlasů ve Sněmovně, při klíčovém hlasování o důvěře úřednickému kabinetu Jiřího Rusnoka se však odtrhli dva poslanci ODS, načež proti nové vládě nehlasovala ani Peake, která jako jediná ze strany LIDEM opustila při hlasování jednací sál.

Reakce jejích spolustraníků byly vesměs kritické, Peake se následně rozhodla stáhnout do politického ústraní a rezignovala na post předsedkyně LIDEM.

WEB: www.lidem.cz