Historie Linuxu sahá až do roku 1983, kdy Richard Stallman založil projekt svobodného operačního systému GNU. Ten je v současnosti základní částí většiny linuxových systémů. Jméno Linux dostal operační systém až v roce 1991, kdy finský programátor Linus Benedict Torvalds začal pracovat na zcela novém jádře.

Tux - maskot operačního systému Linux

Tux - maskot operačního systému Linux

FOTO: Archiv, Novinky

Linux je možné vyzkoušet bez instalace

Narozdíl od Microsoftu nabízí komunita okolo Linuxu navíc jednoduchý způsob, jak si operační systém zdarma vyzkoušet. Je k tomu potřeba pouze počítač s CD-ROM mechanikou a CD nosič s takzvanou s Live distribucí Linuxu, kterou narozdíl od konkurenčních operačních systémů není nutné instalovat na pevný disk počítače. Více v článku “Jak jednoduše vyzkoušet Linux bez instalace“.

Kdo říkal že Linux je nudný? Pro milovníky grafických pozlátek nabízí mnohem více než Windows. Na obrázku 3D plocha Compiz Fusion.

Na snímku je zobrazena 3D plocha Linuxu Compiz Fusion.

FOTO: mas, Novinky

I přes své nesporné výhody se operační systém Linux v Česku masového rozšíření nedočkal. Jeho podíl se podle měření serveru Navrcholu.cz pohyboval na konci roku 2009 těsně nad jedním procentem trhu. Přes 90 procent tuzemského trhu přitom ovládají různé verze operačního systému Windows od Microsoftu.

Obdobný podíl uživatelů (1,02%) mají nejrůznější verze Linuxu také v celosvětovém měřítku, kde dominantní část trhu ovládá Windows s 92,54 %.

Linux expanduje do mobilních telefonů

Telefónica, Vodafone, Orange a další tři světoví mobilní operátoři začnou v roce 2009 prodávat telefony používající software LiMo vytvořený na základě otevřeného operačního systému Linux. LiMo je alternativa vůči hlavním operačním systémům pro mobilní telefony od firem Nokia, Apple a Microsoft.

Software LiMo vstoupil na trh loni a nyní funguje na více než 20 modelech telefonů, vesměs ale od méně významných výrobců jako NEC nebo Panasonic. Tvůrci operačního systému pro mobily LiMo si od této verze slibují větší zájem uživatelů o Linux pro stolní počítače a notebooky.

Nokia N900

Nokia N900 pracuje s operačním systémem Linux

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na popularitu operačního systému Linux vsadila v roce 2009 také společnost Nokia, která představila svůj vrcholný komunikátor s označením N900. ten je vybaven systémem Maemo 5.

Ten na první pohled sice vypadá jako Symbian, jež Nokia instaluje prakticky do všech svých chytrých mobilů, ale rozdíl poznáte již při prvním spuštění. Díky Linuxu je odezva telefonu o poznání rychlejší, než u jakéhokoliv jiného modelu ze stáje Nokie. Navíc je do zařízení možné nahrát, díky velkému počtu příznivců Linuxu, prakticky jakoukoliv aplikaci.