Projevy

Příznaky nakažení lymskou boreliózou jsou různé. U odolnějších jedinců mohou být příznaky velice mírné, až nepatrné. Ve většině případů však mezi hlavní příznaky patří červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte zhruba 14 dní až měsíc po nakažení. V menší míře se může skvrna ztratit a objevit se na zcela jiném místě těla. Skvrna bývá většinou ve velikosti kolem 5 cm nebo i větší a provází ji svědění pokožky. Mezi pozdější příznaky boreliózy, především pak pokud není nemoc léčena, patří různé neurologické potíže, celková unavenost, bolesti zad, závratě, nepravidelný srdeční rytmus, bolesti svalů a kloubů a další.

Lymská borelióza v podobě skvrny jako první příznak po kousnutí klíštětem

Lymská borelióza v podobě skvrny jako první příznak po kousnutí klíštětem

FOTO: fotobanka Profimedia

 

Léčba

Při raném zjištění nemoci je neúčinnější nasazení antibiotik. Při nedostatečné léčbě se mohou druhotné projevy nemoci, jako jsou již např. zmiňované bolesti kloubů a svalů, projevit i po několika měsících.

Klíštětem infikované lymskou boreliózou

Klíštětem infikované lymskou boreliózou

FOTO: fotobanka Profimedia

Prevence

Nejúčinnější prevencí proti přenosu nákazy na člověka je ochrana prostředky proti létajícímu a lezoucímu hmyzu, či případně repelenty nebo jinými prostředky přímo na klíšťata. Obecně se tvrdí, že čím déle je klíště přisáté, tím větší je možnost nákazy lymskou boreliózou, pokud je klíště infikované.

Zdroj: Novinky, Borelioza.cz