Jurečka se narodil 15. března 1981 v Přerově. Na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně vystudoval obor rostlinolékařství specializovaný na ochranu rostlin. Studium absolvoval ziskem inženýrského titulu.

Od roku 2002 pracuje jako zemědělec na rodinné farmě, od 2005 k tomu vedl distribuční středisko agrochemie Lukrom. To dělal pět let. Poté tři roky byl vedoucím agrochemie Agro 2000.

Od roku 1999 je členem KDU-ČSL, kde zastává funkci předsedy Krajského výboru Olomouckého kraje. Působí také v Okresním výboru města Přerov. Od roku 2011 je prvním předsedou strany.

Představitelé vznikající koalice představují koaliční smlouvu. Na snímku Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka

Představitelé vznikající koalice představují koaliční smlouvu. Na snímku Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V předčasných volbách v roce 2013 kandidoval za stranu v Olomouckém kraji a stal se poslancem. Krátkou dobu byl předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Stal se členem vyjednávacího týmu o koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL a v dojednaném kabinetu si ho jeho strana navrhla na ministra zemědělství. V lednu 2014 byl jmenován. Na pozici ministra vydržel po čtyři roky. Po volbách jej v prosinci 2017 jmenováním Babišova kabinetu nahradil Jiří Milek.

Mezitím v říjnu 2017 byl znovu jako lídr v Olomouckém kraji za KDU-ČSL zvolen poslancem. Ve Sněmovně je členem zemědělského výboru a místopředsedou hospodářského výboru.

Jurečka je ženatý a má tři děti. Mezi svými zálibami uvádí hru na tubu.