Kotleba se narodil 7. dubna 1977 v Banské Bystrici. Po vysokoškolských studiích působil na banskobystrickém gymnáziu jako učitel, později jako správce informační sítě.

V letech 2003 až 2007 byl vůdcem krajně nacionalistického hnutí Slovenská pospolitost. Ta organizovala především vzpomínkové akce u příležitosti vzniku válečného Slovenského štátu. Příznivci hnutí se 14. března většinou setkávali před bratislavským prezidentským palácem a vydávali se na pochod ke hřbitovu, kde je pochován prezident Jozef Tiso. Členové Slovenské pospolitosti nosili uniformy podobné fašistům z Hlinkovy gardy.

Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba

Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Při jedné akci pozdravil Kotleba shromáždění fašistickým pozdravem z období druhé světové války Na stráž! Okamžitě byl zadržen policií. Za trestný čin spjatý s extremismem však nikdy nebyl pravomocně odsouzen.

Po rozpuštění Slovenské pospolitosti se Kotleba angažoval v rámci Lidové strany Naše Slovensko. Vystupoval především proti Romům, ale požadoval rovněž vystoupení Slovenska ze Severoatlantické aliance. Angažoval se například v obci Krásna Hôrka, kde vyrostla romská osada bez souhlasu vlastníků pozemků. Kotleba odkoupil jeden pozemek od majitele, šel do osady a vyhrožoval, že dům romské rodiny postavený nelegálně na jeho pozemku dá zbourat. Nikdy však k tomu nedošlo.

Cesta do parlamentu

V roce 2009 Kotleba kandidoval na funkci předsedy Banskobystrického samosprávního kraje. Skončil na čtvrtém místě, když ho podpořilo přes 13 tisíc voličů. V parlamentních volbách v roce 2012 získala Lidová strana Naše Slovensko 1,58 procenta hlasů.

Marian Kotleba (vpravo) v doprovodu své ochranky

Marian Kotleba (vpravo) v doprovodu své ochranky

FOTO: Václav Šálek, ČTK

V roce 2013 Kotleba opět kandidoval na funkci předsedy kraje a ve druhém kole překvapivě porazil kandidáta vládní strany Směr-sociální demokracie. Získal přes 71 tisíc hlasů. Pravicový extremista se stal paradoxně šéfem kraje, který byl srdcem protifašistického Slovenského národního povstání (SNP). Jako šéf kraje sliboval Kotleba vyřešení situace s „nepřizpůsobivými občany“. Zviditelnil se také zastavením dotací pro kulturní instituce, které se mu nelíbily.

V den oslav 70. výročí SNP dal vyvěsit na budovu úřadu nápis Yenkees go home! Stop NATO! O rok později vlály v tento den na úřadě černé vlajky. Kotleba totiž považuje SNP za puč proti slovenské státnosti.

V parlamentních volbách v březnu 2016 získala Kotlebova strana osm procent hlasů. Straně odevzdalo hlas téměř 210 tisíc Slováků. Ve slovenském parlamentu si zajistila 14 křesel.