Marta Semelová, absolventka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, se narodila 1. března 1960. Do KSČ vstoupila ihned po dosažení plnoletosti, čímž navázala na dlouholetou rodinnou tradici. Je rozvedená a má dvě děti.

Novináři bývá řazena ke stalinistickému křídlu strany, v povědomí širší veřejnosti vešla třeba veřejnou obhajobou Klementa Gottwalda.

V roce 2004 musela například i policii vysvětlovat svá slova „Gottwaldův odkaz stále platí“ pronesený veřejně v den výročí úmrtí Gottwalda.

O dva roky později zase prohlásila v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že při politických procesech v 50. letech „byli souzeni jen ti, co se opravdu provinili". A rétoriku nemírnila ani v rozhovoru pro Hospodářské noviny před volbami v roce 2010. „Kolektivizace byla v zájmu prostých lidí. Bylo to období, kdy vznikala velice úspěšná zemědělská družstva," citoval Semelovou list.

O Semelové se rovněž psalo, když si v čele pražské buňky KSČM stěžovala na údajně zkreslené výklady dějin podávané ve školách. Podle jejích námitek období komunistické vlády není v učebnicích pojato objektivně.

Za své výroky již také čelila trestnímu oznámení, a to když v roce 2014 v pořadu Hyde park na České televizi zpochybnila například vynucené přiznání Milady Horákové nebo označila invazi vojsk Varšavské smlouvy za internacionální pomoc. Policie později případ odložila.

Jako členka zastupitelstva hlavního města Prahy pracuje ve výborech pro výchovu a vzdělávání a pro sociální politiku. Staví se například proti školnému, poplatkům ve zdravotnictví či pro novomanželské půjčky.

Ve Sněmovně, kam byla v roce 2010 poprvé zvolena, působila ve výboru pro sociální politiku a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. V předčasných volbách 2013 se Semelová stala jedničkou komunistické kandidátky a svůj mandát obhájila.

V roce 2017 byla KSČM znovu zvolena jedničkou jejich kandidátky v Praze pro podzimní sněmovní volby. Díky preferenčním hlasům ji však přeskočil Jiří Dolejš a Semelová mandát znovu nezískala.

Pro komunální volby 2018 byla vybrána stranou jako kandidátka na post pražské primátorky.