Marta Semelová, absolventka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, se narodila 1. března 1960. Do KSČ vstoupila ihned po dosažení plnoletosti, čímž navázala na dlouholetou rodinnou tradici. Je rozvedená a má dvě děti.

Novináři je v současné době řazena ke stalinistickému křídlu strany a v širší povědomí veřejnosti vešla veřejnou obhajobou Klementa Gottwalda.

V roce 2004 musela například i policii vysvětlovat svá slova „Gottwaldův odkaz stále platí“ pronesený veřejně v den výročí úmrtí Gottwalda.

O dva roky později zase prohlásila v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že při politických procesech v 50. letech „byli souzeni jen ti, co se opravdu provinili". A rétoriku nemírnila ani v rozhovoru pro Hospodářské noviny před volbami v roce 2010. „Kolektivizace byla v zájmu prostých lidí. Bylo to období, kdy vznikala velice úspěšná zemědělská družstva," citoval Semelovou list.

O Semelové se rovněž psalo, když si v čele pražské buňky KSČM stěžovala na údajně zkreslené výklady dějin podávané ve školách. Podle jejích námitek období komunistické vlády není v učebnicích pojato objektivně.

Jako členka zastupitelstva hlavního města Prahy pracuje ve výborech pro kulturu, bytovou politiku a výchovu a vzdělávání. Staví se například proti školnému, poplatkům ve zdravotnictví či pro novomanželské půjčky.

Ve Sněmovně, kam byla v roce 2010 poprvé zvolena, působí ve výboru pro sociální politiku a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.