Martin Pecina se narodil 9. července 1968. Je absolventem Strojní fakulty VŠB Ostrava a později si vzdělání rozšířil na Masarykově ústavu vyšších studií a Sheffield Business School. Po sametové revoluci pracoval jako programátor. V letech 1992 - 1996 zastával post obchodního ředitele firmy Proxima. Od roku 1996 byl zaměstnán v Hutním projektu Frýdek Místek. O tři roky později tam dosáhl na ředitelskou pozici.

Mezi roky 2003 - 2005 působil ve funkci náměstka ministra průmyslu a obchodu pro oblast nerostných surovin, energetiky a hutnictví. Předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) byl od roku 2005. Působil  také mimo jiné ve statutárních orgánech společnosti ČEZ, za což obdržel ekologickou anticenou Ropák roku.

Fischerův ministr vnitra

V květnu 2009 byl jmenován ministrem vnitra ve Fischerově vládě. V důsledku toho nakonec s nevelkou ochotou složil svou funkci v ÚOHS. V Poslanecké sněmovně působil ve výboru pro obranu a bezpečnost a v hospodářském výboru.

V březnu 2011 se mandátu vzdal poté, co se do čela ČSSD dostal Bohuslav Sobotka. "Pan Sobotka mě odmítl kamkoli angažovat, vyhodil mě z politického grémia, z předsednictva, kde jsem byl za Jiřího Paroubka," uvedl tehdy Pecina.

Nakonec v roce 2013 opustil ČSSD a začal koketovat se Stranou práv občanů - zemanovci. Po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem úřednické vlády v červnu 2013 se stal Pecina hlavním adeptem na post ministra vnitra.

V téže době působil jako generální ředitel Vítkovice Power Engineering.