Do povědomí lidí se zapsal především jako herec. Začínal v divadle v Mostě a mezi léty 1980 až 1986 byl členem Městských divadel pražských. Do roku 1990 měl angažmá v Divadle na Vinohradech.

Po diplomatické pauze se k divadlu vrátil, od dubna 2003 byl do roku 2012 uměleckým šéfem Divadla na Vinohradech.

Martin Stropnický na archivním snímku

Martin Stropnický na archivním snímku

FOTO: Václav Jirsa, Právo

V pauze pracoval většinu času na ministerstvu zahraničí. Nejprve zastával pozici poradce, později se stal generálním ředitelem sekce kulturních styků. Od června 1993 do října 1994 byl velvyslancem v Portugalsku, posléze v Itálii. V roce 1998 se stal krátce ministrem kultury ve vládě Josefa Tošovského.

Jako velvyslanec pracoval ještě v letech 1999 a 2002 ve Vatikánu. Pak se vrátil k divadlu a filmu. Získal cenu Thalie 2002 za roli ve hře Howard Katz.

Ztvárnil například roli majora Tomečka v seriálu kriminálka Anděl.

Martin Stropnický a Dagmar Havlovou v Divadle na Vinohradech

Martin Stropnický a Dagmar Havlovou v Divadle na Vinohradech

FOTO: Petr Horník, Právo

V roce 2013 se Stropnický vrátil do politiky jako kandidát ve volbách do PS za hnutí ANO. Byl jednou z nejvýraznějších tváří nově vzniklého subjektu. Poté, co ANO dojednalo koalici s ČSSD a KDU-ČSL byl navržen na ministra obrany.

Prezident Miloš Zeman mu vytýkal nezkušenost s touto problematikou, raději si ho přál na místě ministra zahraničí. Stropnického ale do čela resortu obrany v lednu 2014 jmenoval.

S manželkou Veronikou Žilkovou

S manželkou Veronikou Žilkovou

FOTO: Milan Malíček, Právo

Stropnický je potřetí ženatý. Jeho první i druhou ženou byla scénáristka Lucie Stropnická. Má s ní tři děti. Syn Matěj působí v politice ve Straně zelených.

Třetí manželkou Martina Stropnického je herečka Veronika Žilková. S ní má dceru.

Stropnický mluví anglicky, portugalsky, italsky, rusky a německy. Je nositelem italského vyznamenání Řád rytíře Velkého kříže.