Narodil se 18. září 1983 a v mládí dlouhodobě žil s rodiči v Lisabonu a Římě, kde studoval na anglofonních a frankofonních školách. Odmaturoval na Francouzském lyceu v Praze, poté absolvoval žurnalistiku a mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a doktorát získal z mediálních studií.

V letech 2003 až 2009 pracoval v Literárních novinách postupně jako přispěvovatel, asistent šéfredaktora, redaktor a editor.

Do hledáčku médií se dostal v roce 2006, kdy neúspěšně kandidoval za Stranu zelených (SZ) v parlamentních volbách a otevřeně kritizoval tehdejší vedení strany a politickou scénu. Vyslovil se pro odstoupení bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka, proti umístění americké protiraketové základny v Česku, pro stažení českých vojáků z Iráku nebo pro odsouzení představitelů zahraniční politiky USA v 70. letech.

Již v roce 2009 spoluzaložil občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě usilující o spravedlivou privatizaci bytů, které dalo název koalici, s níž pak v letech 2010 i 2014 úspěšně kandidoval do zastupitelstva Prahy 3. Také se podílel na založení sdružení Tady není developerovo, které se angažovalo v záchraně Nákladového nádraží Žižkov.

O budoucnosti Nákladového nádraží stále probíhají spory.

Nákladové nádraží Žižkov

FOTO: Petra Hanušková , Právo

V listopadu 2012 byl na sjezdu SZ zvolen jejím třetím místopředsedou. Ve funkci však vydržel pouze do dalšího sjezdu strany v lednu 2014, kdy jej nahradil Tomáš Průša a Stropnický se vrátil mezi řadové členy předsednictva strany.

Téhož roku mu preferenční hlasy zajistily pozici zastupitele hlavního města Prahy za „Trojkoalici“ (SZ, KDU-ČSL a STAN).

V listopadu 2014 byl zvolen náměstkem pražské primátorky Adriany Krnáčové a jeho fungování ve funkci provázely vleklé spory se stranami ANO a ČSSD, které požadovaly Stropnického okamžitý odchod. Konflikt se vyhrotil na konci léta 2015 kvůli pražským stavebním předpisům a Stropnický musel v říjnu 2015 post náměstka opustit.

Dne 23. ledna 2016 byl na sjezdu SZ zvolen předsedou strany.

Nyní nás čeká krok jedna – tedy znovu zaujmout, říct voličům, že jsme se poučili z minulosti, že jsme jinou SZ než v roce 2006, že nechceme už ekologická opatření jen pro bohaté, že se budeme pídit po příčinách problémů. K tomu bychom chtěli strhnout velkou část občanské veřejnosti, tedy lidi, kteří vědí co a jak, a ne kteří jdou slepě za nějakým šéfem,“ vyjádřil se pro Novinky po svém jmenování.