Narodila se 20. března 1969  v Praze. Je neteří Julia Tomina, filozofa, který podepsal Chartu 77, jeho žena Zdena byla dokonce její mluvčí.

Tominová absolvovala Přírodovědecké fakulty UK v Praze. V 90. letech odjela s manželem do Anglie a po návratu začala působit v organizacích zabývajících se rovnoprávností žen a mužů. Pracovala v časopise Cosmopolitan a v neziskové organizaci Gender Studies, která původně vznikla jako odborná knihovna, později se začala orientovat na širší publikum. Marksová byla v pozici ředitelky pro styk s veřejností.

V roce 1997 vstoupila do ČSSD. Už v roce 1998 kandidovala v komunálních volbách do zastupitelstva Prahy 10. Uspěla ale až v roce 2006. V letech 2010 až 2012 byla místostarostkou městské části Prahy 2.

Rovnosti pohlaví se postupně začala věnovat i v politice. V letech 2004 - 2006 vedla obor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí. Poté ještě rok a půl působila ve funkci ředitelky odboru rovných příležitostí na ministerstvu školství.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou-Tominovou

FOTO: Milan Malíček, Právo

O tématice rovných příležitostí publikovala několik knih, například titul Rodina a práce - jak je sladit a nezbláznit se.

V roce 2013 se stala kandidátkou na ministryni práce a sociálních věcí ve vznikající vládě Bohuslava Sobotky. Pozice měla nejprve připadnout Petru Krčálovi, ten se jí ale nečekaně z vážných rodinných důvodů vzdal.

V lednu 2014 byla Marksová-Tominová jmenována ministryní práce a sociálních věcí.

Ministryně práce a sociálnich věcí Michaela Marksová Tominová a její manžel Arnošt Marx

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a její manžel Arnošt Marks

FOTO: Petr Horník, Právo

Tominová je vdaná a má dvě děti. Její manžel Arnošt Marks je specialistou na evropské fondy a náměstkem vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL)