Hlavní obsah

Michele Bachmannová

Foto: Eric Thayer , Reuters
Článek

Republikánka Michele Bachmannová, bývalá kongresmanka za Minnesotu, je podporovatelkou a oblíbenkyní radikálně konzervativního hnutí Tea Party. Po ohlášení prezidentské kandidatury v roce 2011 její preference vzrostly, pak ale nabraly klesající tendenci.

Ačkoli Bachmannová zvítězila v prvním volebním shromáždění, které se konalo 14. srpna 2011 v Iowě, což mnozí vnímali jako předzvěst úspěchu, její prezidentské naděje posléze začaly vyhasínat. Když v lednu následujícího roku započaly republikánské primárky skončila právě v Iowě až na šestém místě, hned následující den oznámila stažení své prezidentské kandidátky.

Svého času se o ní hovořilo také jako o náhradnici za Sarah Palinovou, z níž se po primárkách v roce 2008 stala kandidátka na viceprezidentku.

Foto: Profimedia.cz

Michele Bachmannová bývá přirovnávána k Sarah Palinové (vpravo). Ta jí vyjádřila podporu ve volbách do Kongresu v roce 2010.

Bachmannová, která přísně lpí na křesťanských konzervativních zásadách, sdílí s většinou republikánských kandidátů stejné názory na sporné morální otázky. Staví se proti potratům, homosexuálním svazkům a popírá teorii evoluce nebo vliv člověka na globální oteplování.

Své politické začátky přitom podporovatelka ostře konzervativního hnutí Tea Party spojila s liberály. V 70. letech podporovala demokratického kandidáta Jimmyho Cartera. Během jeho prezidentování ale Bachmannovou rozladil Carterův liberální přístup, podpora legalizace potratů a některá ekonomická rozhodnutí, takže už v následujících prezidentských volbách v roce 1980 stála na straně Ronalda Reagana.

Mistryně přešlapů

Stejně jako její tehdejší texaský rival Rick Perry se Bachmannová v předvolebním klání dopustila řady vysmívaných výroků. Když kritizovala Obamu za vyslání vojenských specialistů do Ugandy, prohlásila: „Nejdřív nás prezident posílá do Libye a teď do Afriky. Už tak jsou naše síly vypjaté a on posílá naše specialisty do Afriky,“ čímž vyvolala pochybnosti o svých zeměpisných vědomostech.

Pochybovače jen utvrdila, když po debatách s americkými voliči oznámila, že se Američané nejvíce děsí vzestupu Sovětského svazu. „Co ale lidé vnímají, to je strach, že Spojené státy jsou v nezadržitelném úpadku. Vidí vzestup Číny, vzestup Indie, vzestup Sovětského svazu a naše pokračující ztráty ve vojenské oblasti," řekla. Jindy zase na předvolebním mítinku nabádala v den smrti Elvise Pressleyho k oslavě jeho narozenin.

Foto: Profimedia.cz

Michele Bachmannová během své předvolební kampaně v roce 2011.

Některé Američany šokovala i svým úmyslem obnovit waterboarding jako výslechovou metodu u teroristů, který Barack Obama zakázal okamžitě po svém nástupu do Bílého domu. Kromě toho také prohlásila, že by jako prezidentka chtěla zrušit ministerstvo školství.

Bachmannová patřila k nejhlasitějším odpůrcům Obamovy zdravotnické reformy. V předvolební kampani označila za jedno z hlavních prezidentských témat otázku imigrace, zejména v souvislosti s problémovou jižní hranicí s Mexikem.

S manželem vychovali přes dvacet dětí 

Michele Marie Bachmannová se narodila 6. dubna 1956 ve Waterloo ve státě Iowa. Když jí bylo 13, rodina se přestěhovala do Minnesoty a po absolvování gymnázia odjela Bachmannová pracovat do jednoho z izraelských kibuců.

Foto: Patrick Collard, Reuters

Republikánská kandidátka do Bílého domu Michele Bachmannová

Následně vystudovala právo na křesťanské škole Oral Roberts University v Oklahomě a poté v roce 1988 absolvovala daňové právo na škole ve Virginii. Následujících pět let se živila jako advokátka.

Když se Bachmannové v roce 1993 narodilo už čtvrté dítě, rozhodla se zanechat zaměstnání a stát se matkou na plný úvazek. Kromě vlastních pěti dětí se spolu s manželem Marcusem v průběhu 90. let starali jako pěstouni o celkem 23 mladých dívek.

Na konci 90. let, kdy se začala angažovat v politice, z role profesionální matky vystoupila. V listopadu 2000 byla Bachmannová zvolena do senátu státu Minnesota a o šest let později už usedla jako vůbec první žena z Minnesoty ve sněmovně reprezentantů. Svůj mandát obhájila v letech 2010 a 2012.

Po tehdejších volbách se však na ni zaměřily hledáčky federálních vyšetřovatelů, stejně tak i parlamentních komisí, a to kvůli její volební kampani, která vykazovala značné nedostatky. I když nikdy nedošlo k plnému obvinění, podezření se s Bachmannovou táhla až do konce jejího třetího mandátu. Následně se rozhodla odejít z politiky.

Články k tématu