Své centrální sídlo má Microsoft ve městě Redmond ve státě Washington, který se nachází na západním pobřeží USA. Pobočky má však firma po celém světě. Ta česká zahájila svojí činnost v roce 1992 pod vedením Ivana Pilného. V roce 2007 ji vedla Jane Gilson, kdy české zastoupení společnosti bylo vyhlášeno za nejlepší pobočku na světě.

Microsoft jako softwarová velmoc

Hlavním zaměřením Microsoftu je vývoj softwaru. Stěžejním produktem je operační systém Windows, který je uživatelům nabízen již od roku 1995. Ten až do verze 2000 neobsahoval příliš zásadních úprav. Kompletního přepracování se systém dočkal až v roce 2001, kdy byla představena velice populární verze Windows XP.

Tu nahradil na začátku roku 2007 operační systém Windows Vista, který však nebyl mezi uživateli přijat zcela kladně. A to především jeho kvůli hardwarové náročnosti, jež systém kladl na počítače. Neúspěch Visty se Microsoft snažil zvrátit v roce 2009, kdy uvedl systém Windows 7, který přinesl podporu dotykového ovládání a radikálně snížil hardwarové nároky.

Windows 7

Edice operačního systému Windows 7

FOTO: mas, Novinky

Mezi uživateli je velice rozšířen také kancelářský balík Microsoft Office, který obsahuje programy, jako je textový editor Word, program pro vytváření prezentací PowerPoint, tabulkový editor Excel a e-mailový klient Outlook.

Microsoft se zabývá také vývojem operačních systémů pro servery a chytré mobilní telefony, internetového prohlížeče Internet Explorer, multimediálního přehrávače Windows Media Player, či aplikací FrontPage pro vytváření webových stránek. Bez povšimnutí nejsou ani hry tohoto softwarového giganta, jako je například Combat Flight Simulator, HALO, Gears od War, Zoo Tycoon, či Age of Empires.

Ukázka ze hry Halo 3 ODST

Ukázka ze hry Halo 3 ODST

FOTO: Novinky

Hardware

Kromě vývoje software se Microsoft zabývá také výrobou hardwaru, především nejrůznějších počítačových periferií. V roce 1983 představila společnost hned po konkurenční firmě Apple jako druhá na světě počítačovou myš. Říká se jí „zelenooká myš“ kvůli dvěma zeleným tlačítkům a prodávala se za 195 USD.

V roce 1999 představil redmondský softwarový gigant nový princip snímání pohybu myši pomocí optického senzoru, díky kterému prakticky během několika dalších let vymizely běžné kuličkové myši. V září roku 2008 vyvinul technologii BlueTrack, díky které je počítačová myš schopna pracovat na površích, kde většina ostatních technologií selhává.

Microsoft SideWinder X8

Herní myš Microsoft SideWinder X8 s technologií BlueTrack

FOTO: Novinky

Mezi hardware, který Microsoft vyrábí, patří krom počítačových myší například také klávesnice, webkamery, nejrůznější joysticky, ale také multimediální kapesní přehrávače. Úspěch firma slavila také se svojí televizní konzolí Xbox, která v roce 2009 byla po konkurenčním Nintendo Wii v prodejích druhá nejúspěšnější na světě.

Soudní spory

Operační systém Windows, kancelářský balík Office, multimediální přehrávač Windows Media Player a internetový prohlížeč Internet Explorer měly v roce 2009 většinový podíl trhu. Kvůli tomu je často terčem kritiky za svou firemní politiku, která údajně omezuje konkurenční prostředí.

Nejednou byl Microsoft v minulosti za omezování konkurence po celém světě obžalován a odsouzen. Například v roce 2008 obdržel od Evropské komise rekordní pokutu 899 miliónů eur za to, že nedostatečně plnil její nařízení z roku 2004, podle něhož měl konkurentům zpřístupňovat informace o svých produktech.

Další informace o společnosti Microsoft najdete na firmy.cz.