Senátor Miloš Janeček se narodil 30. listopadu 1950 v Jihlavě. Vystudoval medicínu na Masarykově univerzitě v Brně a od roku 1975 působí jako lékař. Nejprve pracoval ve Vojenské nemocnici v Brně, poté na Ortopedické klinice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a na ortopedickém oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Jeho jméno je silně spjato s Úrazovou nemocnicí v Brně, kde od roku 1992 vystřídal funkce přednosty, náměstka ředitele a ředitele. Z posledně jmenovaného postu byl v roce 2007 odvolán tehdejším ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem, když nesouhlasil s jeho plánem na zrušením ústavu. Od té doby v zařízení působí v roli lékaře - ortopeda.

Jako člen českého traumatýmu se v roce 2005 zúčastnil záchranné mise, která byla vyslána do Pákistánu po zásahu zemětřesením.

V roce 2008 se stal Janeček senátorem za ČSSD, když porazil bývalého brněnského primátora a europoslance Petra Duchoně z ODS. V horní komoře vykonává funkci místopředsedy výboru pro vzdělávání a je členem Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí.