Miroslav Antl se narodil 21. února 1955 v Ostravě, vystudoval gymnázium a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Dvaadvacet let působil jako státní zástupce a následně se stal ředitelem Úřadu vyšetřování pro ČR při ministerstvu vnitra.

Jeho kariéra strmě stoupala. Stal se vítězem ankety Českého rozhlasu o "Šarmantní osobnost roku 1999" a občanským sdružením Rodiče proti drogám byl vyhlášen "Frajerem roku". V roce 2002 se stal náměstkem policejního prezidenta, ovšem svým oceněním nedostál. Téhož roku boural pod vlivem alkoholu a následně odešel od policie. Přestupek byl navíc promlčen, a to údajně proto, že se Antl vyhýbal převzetí předvolacích obsílek. Sám tato obvinění odmítl.

Poté se živil jako pedagog na Policejní akademii ČR a jako konzultant. Byl také ředitelem pro bezpečnost v Českém Telekomu a Telefónice O2. V současnosti působí jako právník a expert na trestní právo a přednáší na Univerzitě Hradec Králové. Zabývá se také publikační činností a má za sebou řadu kurzů včetně školení FBI.

V roce 2008 byl za ČSSD zvolen do Senátu, kde je místopředsedou ústavně právního výboru a Stálé komise Senátu pro ochranu soukromí. Je rovněž členem mandátového a imunitního výboru.