Miroslav Bobek se narodil 10. února 1967. Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dlouhá léta pracoval v Českém rozhlasu, kde se proslavil především projektem Odhalení - „reality show“ ze života gorilí rodinky v Zoo Praha. Český rozhlas za něj obdržel "divokého Oscara" a Pečeť Comenius EduMedia.

Mezi jeho další počiny patří projekt Africká odysea, v němž byla monitorována migrace čápů černých z české republiky do afrických zimovišť. O osm let později pokračoval Novou odyseou. Vedl řadu expedic, z nichž uskutečnil stovky živých vstupů.

Po odchodu Petra Fejka se přihlásil do konkurzu na post ředitele Zoo Praha a zvítězil. Funknci převzal 1. ledna 2010.

Úspěšné „panování”

Kromě již zmíněných úspěchů dosáhl dalších úctyhodných met. Podařilo se mu zvýšit chovatelské úspěchy a dodat tak společnosti naději na záchranu ohrožených druhů. S projektem Toulavý autobus zase usiluje o ochranu goril nížinných v Africe díky osvětě dětí z pralesních oblastí.

Nechal vybudovat Údolí slonů, nový areál, ve kterém se narodilo první pražské slůně, Pavilon hrochů a nejnověji Velemlokárium. Postaral se též o rekonstrukci Pavilonu velkých kočkovitých šelem, obnovení Gočárových domů a znovu zpřístupnění stezky Zakázanky.

Sloni si v pražské zoo užívali osvěžující koupel

Sloni v pražské zoo

FOTO: Novinky

Miroslav Bobek je  autorem mnoha článku, televizních dokumentů a knih - např. Moja, Tatu a tiplíci, Bobky od Bobka a Žirafa na pondělí.

V červnu 2014 byl zvolen prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Pyšní se Medailí Vojty Náprstka, kterou obdržel za popularizaci vědy a také Medailí přátelství, kterou mu udělil mongolský prezident za záchranu koní Převalského.

Odlet koní Převalského do Mongolska z vojenského letiště Kbely.

Odlet koní Převalského do volné přírody.

FOTO: Petr Horník, Právo

Miroslav Bobek je ženatý, s manželkou Klárou má syna Kryštofa a dceru Markétu.