Miroslav Petráň se narodil 13. července 1951 v Pardubicích, kde také celou dobu žije. Vystudoval všeobecné gymnázium a následně absolvoval architekturu na ČVUT. Po studiích se deset let živil jako projektant v podniku Cheming Pardubice a posléze jako vedoucí projektant v Drupos Pardubice.

Na sklonku devadesátých let se stal členem Občanského fóra a byl zvolen do pardubického zastupitelstva, kam se později probojoval několikrát po sobě. V letech 1995 - 1996 byl členem občanských demokratů a v roce 2003 vstoupil do SNK-ED.

V roce 2010 vedl kandidátku Věcí veřejných pro volby do Poslanecké sněmovny, ale nebyl úspěšný. Do dolní komory se však nakonec přece jen dostal, a to když v prosinci vystřídal poslankyni Štěpánku Fraňkovou, které připadl úřad primátorky Pardubic.

V roce 2012 opustil SNK-ED a jako nestraník za Stranu soukromníků neúspěšně kandidoval do krajského zastupitelstva. Za tutéž stranu se pokusil o rok později obhájit poslanecký mandát v předčasných volbách, avšak také neúspěšně. Do pardubického zastupitelstva v roce 2014 už nekandidoval.