Narodil se 14. května 1968 v Praze. Po absolvování Vysoké školy ekonomické získal stipendium na doktorandském studiu univerzity v Pittsburghu, kde obhájil svou dizertační práci a získal titul PhD. Před pádem režimu získal zkušenosti v Prognostickém ústavu pod vedením Václava Klause.

Začátkem 90. let pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK. V roce 1995 dostal nabídku na pozici hlavního ekonoma v Expandia Finance, o pět let později již působil ve funkci ředitele Expandia Holding.

V roce 2001 přešel do společnosti PricewaterhouseCoopers, kde se věnoval korporátním klientům a vedl komplexní projekty, mimo jiné studii potencionálního pořádání olympijských her v Praze. Přednášel na katedře ekonomie VŠE v Praze, byl členem redakční rady časopisu Finance a úvěr a Business Central Europe.

Členem bankovní rady a viceguvernérem ČNB se stal v únoru 2005, v druhé polovině roku 2010 nahradil Zdeňka Tůmu ve funkci guvernéra. Prezident Klaus ho označil za špičkového ekonoma nové generace.

Miroslav Singer je ženatý a má dvě děti. Ve svém volném čase se stará o rodinnou vinici na severu Čech.