Toman vystudoval Vysokou školu zemědělskou, kde též obhájil disertační práci a čtyři roky působil jako odborný asistent. Na začátku devadesátých let byl podle týdeníku Profit čelným představitelem zemědělských společností Agrotec Hustopeče a Agrotrade (později přejmenována na Technology leasing). V letech 1996 až 2001 pracoval jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu a v Bratislavě.

Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem sociálnědemokratických ministrů zemědělství. V rámci jednání o přistoupení k EU plnil funkci hlavního agrárního vyjednavače. Po odchodu z ministerstva pracoval v rodinné firmě Agrotrade, která působí v zemědělství a potravinářském průmyslu. Do čela Potravinářské komory ČR byl zvolen v polovině září 2007. Zasedá v představenstvu Hospodářské komory ČR, Agrární komory ČR a je členem dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

V roce 2013 přijal nabídku premiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka, aby se stal ministrem zemědělství.

Toman je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství. Společnost Agrotrade, u jejíhož zrodu stál právě Tomanův otec a mladší bratr Zdeněk, patřila v minulosti k nejvýznamnějším potravinářským firmám v Česku. Vlastnila mimo jiné drůbežárny Xaverov, producenta čajů Jemča nebo výrobce přísad do jídel firmu Boneco. V souvislosti s podnikáním společnosti Agrotrade napsal v srpnu 2006 časopis Týden, že Tomanové v minulosti "vypumpovali" řadu firem. O necelé dva roky později, v červnu 2008, uvedl týdeník Profit, že většina drůbežářských podniků pod taktovkou klanu Tomanů zkrachovala, ale oni na tom vždycky vydělali.