K útoku došlo okolo 22:30 na rušné promenádě des Anglais, kde lidé čekali na ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Podle svědků byly v tu chvíli na promenádě tisíce lidí. Bouhlel si právě je vybral za cíl svého útoku. Pomocí nákladního auta, ve kterém měly být podle policie atrapy zbraní a granátů, smetl stovky lidí.

„Když najel do prvních lidí, začal přidávat plyn,” řekl svědek CNN.

Na místě se poté rozpoutala přestřelka mezi Bouhlelem a policií. Předtím než Lahouaieje Bouhlela policie zastřelila, vystřelil on sám několikrát na tři policisty.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté útočníka v kabině nákladního auta zastřelili

 

Byl evidován policií

Na Bouhlelovu totožnost ukázaly doklady, potvrzení o pronájmu vozu a mobilní telefon, které se našly ve voze, s nímž útočil. Fakt, že se útočníkovi podařilo dostat na promenádu s autem plným atrap zbraní i přes to, že ve Francii o nedělích a svátcích platí zákaz jízdy kamiónů kromě vybraných dodavatelů (například dodavatele zmrzliny, za něhož se Bouhlel vydával), a navíc se mu podařilo ujet na své vraždící cestě téměř dva kilometry i za zvýšených bezpečnostních opatření, pobouřil širokou veřejnost.

Bouhlel se narodil v roce 1985 v Tunisku, nějakou dobu ale žil ve Francii, kde se živil jako profesionální řidič. Byl rozvedený a měl tři děti. Zdroje, na které odkazuje agentura Reuters, už nedoplnily, zda si ponechal tuniské občanství.

Podle agentury AFP měl Mohamed Lahouaiej Bouhlel u místní policie záznamy, všechny ale byly vedeny kvůli drobné kriminalitě.

V březnu roku 2016 byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na šest měsíců za potyčku po dopravní nehodě. Napadl jiného řidiče. Právník, který jej v té době zastupoval, sdělil, že Bouhlel nebyl příliš inteligentní a často pil.

Zdroj blízký vyšetřování řekl AFP, že si atentátník už dva dny před čtvrtečním masakrem projížděl v kamiónu trasu plánovaného útoku, což dokazují i fotografie, které našli policisté v útočníkově mobilu. Jedna z nich je pořízena přímo v kabině tahače, Bouhlel na ní zdvihá prostředníček a tváří se pobaveně. Na místě spolujezdce pak sedí muž, s nímž si atentátník pořídil další fotografii - selfie před kamiónem. Muž je společně s dalšími pěti podezřelými ve vazbě.

Ze snímků a historie vyhledávání v útočníkově mobilu navíc vyplývá, že se na masakr na Promenade des Anglais připravoval Bouhlel mnohem déle - minimálně od minulého roku.

Našly se u něj záběry z jiného předešlého útoku, při němž vjelo vozidlo do davu, i zpráva o návratu Alláhových vojáků. Podle prokurátora si atentátník v roce před útokem téměř 1300krát telefonoval s jedním z pětice zadržených. V telefonu útočníka se také našla textová zpráva od tohoto člověka se zněním "Nejsem Charlie, jsem rád, že se Alláhovi vojáci vrátili, aby dokončili práci."

Věta "Jsem Charlie" (Je suis Charlie) byla hojně užívána po teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v roce 2015 jako vyjádření solidarity s oběťmi a odsouzení atentátu.

Před útokem si navíc Bouhlel vybral všechny peníze a přiznal se k radikalizaci. V počítači vraha se navíc našly snímky a videa z mučení páchaného bojovníky Islámského státu.

O tom, že by měl Bouhlel vazby na teroristy, však francouzské tajné služby nevěděly a Tunisan nefiguroval ani na seznamu nebezpečně zradikalizovaných muslimů. Podle zdroje z bezpečnostních služeb mohl Bouhlel svůj obrat směrem k radikalismu ukrývat zcela záměrně a podle návodu islamistů, aby se vyhnul policejnímu hledáčku.

Čtyři dny po útoku se k atentátu Islámský stát přiznal, uvedla to agentura Amak napojená na islamisty.

Organizace Islámský stát tvrdí, že byl Bouhlel jejím bojovníkem.  „Autor operace... provedené v Nice ve Francii, byl bojovník Islámského státu. Operaci provedl jako odpověď na výzvu, aby se cílem stali příslušníci zemí koalice, kteří bojují proti IS," cituje Amak svůj zdroj.

Francouzští vyšetřovatelé ale nemají žádný jasný důkaz, že byl Bouhlel napojený na teroristickou organizaci. Navíc v prohlášení chybí jméno útočníka. Formulace podle agentury AP vzbuzuje dojem, že atentátník možná jednal na vlastní pěst. Podle prohlášení „vyslyšel výzvu” k útokům.

Dvojí život

Sousedé, známí a příbuzní z Bouhlelova rodiště Msaken, které leží nedaleko Súsy, jsou z jeho činu v šoku.

FOTO: tj, Právo

Ze svého rodiště odjel v roce 2005 a naposledy se sem vrátil na svatbu sestry v roce 2012, uvádějí jeho známí. V Tunisku si ho příbuzní a sousedé pamatují jako sportovního, odměřeného mladíka, který se nezajímal o náboženství.

„Mohamed byl naprosto normální kluk,” řekl jeho bratranec Hamádí Bouhlel. „Pravidelně sportoval, chodil do fitka a byl hrozně arogantní. Nebavil se s ostatníma klukama ze čtvrti,” dodal.

Cvičil i karate, jeho kolega z turnaje v roce 2010 jej popsal jako poněkud nervózního nováčka, který je ve stresu a dělá chyby. Na internetu se objevilo video z jednoho utkání, ve kterém Bouhlel svého oponenta zraní úderem kolena do rozkroku. Tunisanův trenér jej popsal jako tichého a slušného.

Bouhlel (vpravo) na turnaji v karate v roce 2010. Záběr z videa

Bouhlel (vpravo) na turnaji v karate v roce 2010. Záběr z videa

FOTO: Anonymous by request, ČTK/AP

Podle několika lidí z Bouhlelova okolí, které citovala francouzská média, Bouhlel jedl vepřové a pil alkohol, což je u zbožného muslima nepravděpodobné. Pařížský prokurátor uvedl, že se Boulhel zajímal o captagon, drogu, kterou při svých misích užívají někteří džihádisté.

Jeho bývalý soused, který se představil jen křestním jménem Mansúr, řekl, že Bouhlel nechodil do mešity a nemodlil se. „Je z velké, normální rodiny, nejsou to žádní extremisté, to vůbec ne. Jsou stejní jako my ostatní,” dodal.

Bouhlelův otec a i jeho sestra však hovoří jinak. Podle nich měl atentátník velké psychické problémy a léčil se u psychologa. Jeho stav se prý v době před útokem horšil. Bouhlel se měl několikrát nervově zhroutit, být často naštvaný, křičet a rozbíjet vše kolem sebe. Popírají však, že by měl mít Bouhlel vazby na IS nebo jinou teroristickou organizaci.

Výpovědi jeho francouzských soudedů se shodují v tom, že byl Bouhlel podivín, který sotva pozdravil a „šel z něj strach“.

Nemluvil a smrděl alkoholem, popsala útočníka z Nice jeho sousedka

Nemluvil a smrděl alkoholem, popsala útočníka z Nice jeho sousedka

FOTO: Novinky/Reuters

Podle serveru The Daily Mail měl rozvedený otec tří dětí navíc románky s osobami obou pohlaví a delší čas se stýkal se 73letým milencem.

Z výslechů zatčených a známých útočníků údajně vyplynulo, že je Mohamed Lahouaiej Bouhlel „sexuální maniak a násilnický sadistický bisexuál“. Na internetových seznamkách si Bouhlel podle listu našel celou řadu kontaktů, jeho hlavním partnerem ale údajně byl pouze zmiňovaný důchodce.