Narodil se 2. března 1971 v rakouském Štýrsku, ale vyrůstal v Pinkafeldu ve spolkové zemi Burgenland. Úspěšně absolvoval Vysokou školu leteckých technologií v Eisenstadtu. V letech 1991 - 1994 pracoval jako systémový inženýr v letecké společnosti Lauda Air.

Definitivně se svou leteckou vášní musel přestat v roce 2003, kdy se zřítil při paraglidingu. Od té doby trpí částečnou kvadruplegií (ochrnutím všech čtyř končetin) a k chůzi musí používat hůl.

V letech 1996 - 2007 byl tajemníkem FPÖ pro Burgenland a v letech 2006 - 2015 mluvčím pro otázky energetiky a životního prostředí pro FPÖ v Národní radě. A právě v dolní parlamentní komoře Národní rady to dotáhl v říjnu 2013 na druhého místopředsedu.

Ozbrojený kandidát

V dubnu 2016 kandidoval na post rakouského prezidenta. Mezi prezidentskými kandidáty byl jednoznačně nejmladší. Je tvrdým odpůrcem imigrace, dokonce u sebe nosí pistoli (někdy dokonce i do parlamentu), protože se prý bojí migrantů, a tak se podle jeho slov nastal čas ozbrojit. Bezvýhradně prosazuje restriktivní přístup vůči cizincům anebo uzavření hranic v souvislosti s migrační krizí. Přesto je však označován za „vlídnou tvář“.

V prvním kole voleb získal 35 procent hlasů, což byla největší podpora všech kandidátů. Ve druhém kole v květnu 2016 však překvapivě prohrál. O pouhých 31 tisíc hlasů ho porazil Alexander Van der Bellen s výsledkem 50,3 procent.

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku v hlasech

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku v hlasech

FOTO: Novinky.cz s použitím ČTK/AP a Reuters

To se však nezdálo Hoferově partaji, která výsledek volby zpochybnila. Podle původních odhadů, v nichž nebyly zahrnuty korespondenční hlasy, to totiž vypadalo na Hoferovo vítězství. Pak ale nastal zvrat. Na 570 tisíc korespondenčních hlasů sice výsledek voličů opravdu zvrátilo, ukázalo se však, že téměř 78 tisíc z nich bylo sečteno v rozporu s volebním zákonem. Někdy proto, že byly sčítány dříve, než bylo stanoveno, nebo proto, že je sčítali lidé, kteří k tomu neměli potřebné oprávnění.

Rakouský ústavní soud tak v pátek 1. července 2016 uznal, že je to legitimní důvod k tomu, aby se volba opakovala. Prezidentské křeslo, které měl Van der Bellen obsadit 8. července, tedy prozatím zůstává prázdné a Hoferovi se tak naskýtá nová příležitost do něj usednout.

Norbert Hofer je ženatý a má čtyři děti.

O Norbertu Hoferovi
Oficiální stránky
https://www.norberthofer.at/
Facebook
https://www.facebook.com/norberthofer2016/?fref=ts
Twitter
https://twitter.com/norbertghofer