Hlavní obsah

Olga Zubová

Foto: Petr Horník, Právo
Článek

Bývalá předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová má za sebou složitý politický vývoj. Během svého působení ve Sněmovně proslula zejména bojkotem Strany zelených, za niž byla do dolní komory zvolena. A také tím, jak přispěla ke svržení Topolánkovy vlády. ČSSD ji pak obsadila na svoji kandidátku v Praze, ale nakonec ji vyškrtla.

Zubová se narodila 25. července roku 1959 v Kutné Hoře. Vystudovala Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Český a Německý jazyk, v letech 1983 až 1990 pak vyučovala na Středním odborném učilišti stavebním v Kutné Hoře. Se svým manželem, malířem ruského původu, Vladimírem Zubovem provozovala od roku 1990 do roku 2002 cestovní kancelář Hermes. Potom si pár otevřel soukromou galerii v Kutné Hoře. Zubov není své choti jen životním a podnikatelským partnerem, také jejich cesta politikou vedla mnohdy stejným směrem.

Zubová se nejprve ve své rodné Kutné Hoře stala společně s manželem členkou sociálních demokratů. Po neshodách však stranu opustila a vstoupila do Strany zelených. O něco později učinil stejně tak i její manžel. Oběma změna dresu pomohla, Zubová byla v roce 2006 za Středočeský kraj zvolena do Sněmovny, Zubov se z kandidátky SZ dostal ve stejný rok na kutnohorskou radnici.

Olga Zubová v datech
25. července 1959Narozena v Kutné Hoře
2002 až 2005Angažmá v ČSSD
Červen 2006Zvolena do Sněmovny za Stranu zelených
22. listopadu 2008Vystupuje z poslaneckého klubu SZ
8. března 2009Vyloučena ze SZ
Březen 2009Vstoupila do Demokratické strany zelených
Červen 2009Zvolena předsedkyní DSZ

Zanedlouho však začala mít Zubová rovněž rozpory s vedením zelných. Tehdejší šéf strany Martin Bursík ji kritizoval za její neohlášenou neúčast při volbě prezidenta v roce 2008, čímž poslankyně nepřímo přispěla ke zvolení Václava Klause, ačkoli SZ podporovala Jana Švejnara.

Spor kolem SMS

Zubová se omluvila za neúčast při volbě prezidenta tím, že po operaci dělohy se vyskytly potíže a musela zůstat doma. V SMS zprávě zaslané Kateřině Jacques (SZ) během volby napsala, že se sice do Prahy k volbě vydala, ale udělalo se jí nevolno, což zdůvodnila velkou ztrátou krve a zvýšenou teplotou.

SMS zpráva, v níž Zubová vysvětluje neúčast při volbě prezidenta
„Ahoj Káťo! Vrátila jsem se z cesty do Prahy domů. Udělalo se mi zle – ztratila jsem hodně krve, přidala se teplota, ležím zase v posteli. Je mi to kvůli p. Švejnarovi moc líto. Olga.“

Zeleným se ale nelíbilo, že po přijetí textové zprávy už nebylo možné se s ní spojit. Údajně se zkoušeli spojit i s jejím manželem, což se po několika pokusech podařilo, ale Zubov telefon po několika větách položil a přestal komunikovat. Později také zaznělo, že autorem SMS zprávy byl sám Zubov.

Jedna z nejzelenějších mezi zelenými

Od té doby podporovala některé kroky sociálních demokratů, zároveň začala veřejně kritizovat Bursíka. V březnu roku 2009 vnitrostranické spory vyústily ve vyloučení Zubové ze strany a následné založení Demokratické strany zelených, v jejímž čele záhy Zubová stanula. Ve stejném měsíci přispěla šéfka DSZ svým hlasem ke svržení vlády Mirka Topolánka uprostřed předsednictví Evropské unie. Vládě byla vyslovena nedůvěra nejnižším možným počtem 101 hlasů.

Asociace Zelený kruh sdružující desítky ekologických organizací uvedla statistiky za volební období 2006 až 2010, podle nichž byla Zubová druhou nejaktivnější zelenou političkou. Ve prospěch životního prostředí hlasovala podle Zeleného kruhu z 91 procent.

Ztráta mecenáše

Před připravovanými říjnovými volbami, které se nakonec nekonaly, figurovala Zubová na pátém volitelném místě kandidátky pražské ČSSD, čímž vedení soc. dem. pobouřilo některé i významné členy včetně Bohuslava Sobotky či Michala Haška, protože Zubová neprošla primárkami. Na jaře roku 2010 byla z kandidátky odstraněna, ČSSD tak uvolnila místo pro tehdejšího ministra vnitra Martina Pecinu z úřednického kabinetu Jana Fischera. Podle vedení soc. dem. tím ale spolupráce s DSZ neskončila, Zubová pak ohlásila, že by ráda do Senátu.

ČSSD později po neúspěchu ve sněmovních volbách roku 2010 a výměně vedení  Zubové místo na žádné ze svých kandidátek pro senátní a komunální volby téhož roku nenabídla. Nakonec šla Zubová do senátních voleb jako kandidátka vlastní strany.

Vstupem do DSZ získala Zubová na svou stranu důležitého partnera, mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, který předtím podporoval zelené, ale krátce po vzniku DSZ stanul v jejím vedení. Zubové poskytl zdarma propagační plochy, díky tomu byla v roce 2009 jednou z nejviditelnějších kandidátek v květnových eurovolbách. DSZ však nezískala přízeň ani procenta voličů.

Soukup pomáhal Zubové i v následné podzimní kampani, v jejímž rámci vyslovovala politička jasné "ne“ americkému radaru a jasné "ano“ stavbě Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Po zrušení voleb přestal Soukup poslankyni podporovat s tím, že ho zklamala a že neviděl z její strany patřičnou aktivitu. Ve sněmovních volbách roku 2010 již Soukup podporoval Věci veřejné, kterým poskytoval PR služby a slevy na inzerci.

V červnu 2011 vstoupila do strany  Suverenita - blok Jany Bobošíkové (dnes Česká suverenita) a stala se předsedkyní středočeské krajské organizace strany. V krajských volbách v roce 2012 kandidovala do zastupitelstva Středočeského kraje, ale neuspěla. Za stranu kandidovala i v roce 2014 ve volbách do Evropského parlamentu, ale opět neuspěla.

V komunálních volbách v roce 2014 byla zvolena do zastupitelstva obce Černíny a stala se předsedkyní kulturní komise. Zvolena byla za kandidátku Naše obec - náš domov. Vedle toho je od roku 2012 předsedkyní spolku Dědina Bahno, jehož cílem a náplní je zejména oživení kulturních tradic českého venkova.

Články k tématu