Hlavní obsah

Omar Mateen

Foto: Handout, Reuters
Článek

Omar Mateen - Američan s afghánskými kořeny byl až do neděle 12. června 2016 veřejnosti neznámý. Právě v tento den však vtrhl po zuby ozbrojen do orlandského gay klubu Pulse, kde pozabíjel 49 lidí a dalších 53 zranil. Pak byl policií zastřelen. Podle několika zdrojů se hlásil k Islámskému státu.

12. června 2016 přišel Mateen kolem 2:00 ráno místního času (tedy zhruba 8:00 SELČ) do gay klubu Pulse ve floridském Orlandu a začal do přítomných, jichž bylo tou dobou v klubu kolem stovky, bezhlavě střílet. Vyzbrojen byl mimo jiné puškou AR-15 s kadencí 800 kulek za minutu, která je civilní verzí známého vojenského samopalu M-16.

Zabil 49 lidí a 53 vážně zranil. Zranění se schovávali na toaletách, zatímco útočník vypálil až stovku nábojů do těch, které měl na dosah. Další svědci uvádějí, že se palba nejprve mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si tak nebyli jisti, zda se nejedná o součást show. Děsivá skutečnost jim však došla ve chvíli, kdy se davem začaly ozývat výkřiky „Utíkejte!“.

Útok trval dvě hodiny, Mateen při něm držel i rukojmí. Pak se teprve podařilo devíti policistům zásahové jednotky Mateena, který byl v té době ještě stále ozbrojen pistolí a pravděpodobně i pásem s trhavinou, zneškodnit.

Policisté museli prorazit zeď klubu. Nejprve použili výbušninu, která ale nestačila, a tak nasadili obrněné vozidlo Bearcat a vnikli dovnitř. Mateen se zabarikádoval na jedné z toalet s asi pěti rukojmími, kteří začali hned vybíhat ven. Střelec byl mezi nimi a začal pálit do policistů, kterým se záhy podařilo jej zabít. Jeden ze strážců zákona byl zasažen do kevlarové helmy, která mu zachránila život.

Foto: Jim Young, Reuters

Policisté museli při záchraně lidí probourat díru ve zdi

Televize NBC uvedla, že útočník volal před střelbou na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost Islámskému státu a navíc byl slyšen, jak se modlí v cizím jazyce.

Reuters napsal s odkazem na agenturu Amak, která byla napojená na Islámský stát, že se k útoku hlásí i islámští extremisté z IS. "Ozbrojený útok na gay noční klub ve městě Orlando v americkém státě Florida, při kterém bylo přes 100 lidí zabito nebo zraněno, provedl bojovník Islámského státu," uvedla agentura Amak.

Jde o střelbu s největším počtem obětí v historii USA.

Foto: Steven Fernandez, Reuters

BEZ KOMENTÁŘE: Přeživší odnášejí po masakru z gay klubu zraněné

Život

Omar Mir Seddique se narodil 16. září 1986 v New Yorku afghánským přistěhovalcům. Jeho otec Seddique Mir Mateen je politický aktivista, který mimo jiné kandidoval na afghánského prezidenta a v jednom webovém prohlášení vyjádřil vděk hnutí Tálibán. Nezdráhal se zasílat časté dopisy prezidentu Baracku Obamovi a ve své show vysílané kalifornskou televizí se chová, jako by již afghánským prezidentem byl. Jeho oblíbenou tirádou je vydávání rozkazů k pozatýkání řady afghánských prominentů.

V roce 1991 se rodina přestěhovala na Floridu. Mateen navštěvoval střední školu Martin Country High School po dobu jednoho roku, kde hrál i fotbal. Poté přešel na střední školu St Lucie West Centennial, kde se stal podle jeho spolužáka obětí šikany. Washington post uvedl, že při rozhovoru potvrdili tři na sobě nezávislí spolužáci, že měl Mateen velkou radost z útoku 11. září a atentátníky podporoval.

V roce 2006 si nechal změnit příjmení z původního Seddique na Mateen podle svého otce. V perštině totiž متين Matin znamená „silný“, „tvrdý“.

Mezi léty 2006 a 2007 pracoval Mateen sedm měsíců jako vězeňská stráž ve floridském nápravném zařízení pro mladistvé delikventy. Tuto pozici opustil kvůli „administrativní chybě, která nesouvisela s pochybením“.

Poté až do své smrti pracoval jako člen ochranky pro světově největší bezpečnostní firmu G4S. Společnost uvedla, že si Mateena prověřila a neshledala žádné varovné signály. Psychologickými testy prošel a neměl záznam v rejstříku trestů, takže měl od firmy k dispozici i služební zbraň.

Foto: Myspace/Handout, Reuters

Omar Mateen

Jeho bývalý spolupracovník Dan Gilroy jej však popsal jako „pomateného a nestabilního“. Řekl také, že měl Mateen často homofobní, rasistické a sexistické poznámky a mluvil o zabíjení lidí. A mimo jiné přiznal, že si na Mateena firmě několikrát stěžoval.

„Byl vzteklý, od přirozenosti násilný a ve všech ohledech bigotní,“ řekl bývalý kolega Dan Gilroy. „Mlátil věcmi, křičel a vždy používal sprostá slova. A nebylo to vzácné, dělal to celou dobu,“ dodal Gilroy.

Mateen si vzal v dubnu 2009 ženu z Uzbekistánu Sítoru Yusufiyovou. Po čtyřech měsících se však rozešli a v roce 2011 se rozvedli. K ukončení manželství přispěli rodiče ženy, kteří, když se dozvěděli o tom, že ji manžel bije, přijeli a odvezli ji. Od té doby prý s manželem nebyla v kontaktu, přestože se ji Mateen pokoušel několikrát vyhledat.

Po události z 12. června 2016 se Yusufiová nechala slyšet, že byl její muž labilní násilník a právě v době jejich manželství se dostal pod vliv radikálního islámu. Navíc se prý chtěl stát policistou.

„Zpočátku byl normální a staral se o rodinu, rád vtipkoval, měl rád zábavu, ale pár měsíců po svatbě jsem viděla, jak je labilní. Viděla jsem, že je bipolární, dokázal začít šílet kvůli ničemu. Tehdy jsem se začala obávat o svou bezpečnost,” vypověděla Yusufiová. „Začal mě zneužívat fyzicky, a to velmi často. Nedovolil mi mluvit s rodinou, držel mě od ní jako rukojmí. Moje rodina mě musela vytáhnout z jeho rukou,“ dodala Uzbečka, která se nakonec obrátila na policii.

V roce 2011 a 2012 Mateen dvakrát podnikl cestu na Blízký východ, přičemž se vydal i do Mekky, a vykonal tam tzv. malou pouť umru. Poté se oženil s Noorou Salmanovou, s níž zplodil syna.

Televize Fox News sdělila s odkazem na zdroje z FBI, že státní zástupci žádají velkou porotu, aby Salmanovou obvinila ze spoluviny ze 49 vražd a 53 pokusů o vraždu, neinformování policie o chystaném útoku a lhaní federálním agentům. Televize NBC News uvedla, že Salmanová sdělila agentům, že se snažila manželovi útok rozmluvit. Také ale FBI řekla, že manžela jednou do klubu Pulse vezla, protože si to tam chtěl „obhlédnout“.

Americké úřady Mateena vyšetřovaly kvůli podezření na teroristické sklony již v roce 2013 a 2014. Poprvé byl vyslýchán v roce 2013, když obvinil kolegy z vazeb na terorismus, ale jeho tvrzení se nepodařilo ověřit, řekl CNN zvláštní agent Ronald Hopper.

V roce 2014 jej FBI vyslýchala znovu kvůli možným vazbám na Monera Mohammada abu Salhou, který se stal prvním americkým sebevražedným atentátníkem v Sýrii. Oba se potkávali ve stejné mešitě. „Zjistili jsme, že kontakt byl minimální a nevedl k vytvoření vztahu.“ Dále nebyl ani sledován ani vyšetřován.

Před střelbou v gay klubu žil asi 160 kilometrů od Orlanda ve Fort Pierce, ačkoliv trvalé bydliště měl u rodičů v Port Saint Lucie.

Byl sám homosexuálem?

Mateenův otec sdělil v rozhovoru pro Washington Post, že si nemyslí, že by byl čin jeho syna aktem islámského terorismu. „Myslím, že se jen chvástal. Žádný radikalismus, to ne. Neměl ani bradku... Nemyslím si, že náboženství nebo islám s tím měly co do činění,” sdělil.

Podle něj byl Omar dobrým synem. Viděl ho den před útokem a dle svých slov na něm nebylo vidět, že by byl rozčílený nebo nervózní. „Měl dítě a ženu a byl velice uctivý, měl respekt k rodičům. Netuším, co ho přimělo včera vraždit,” řekl.

Omar byl hodný syn a vzdělaný člověk, tvrdí otec atentátníka z orlandského gay klubuVideo: Novinky/Reuters

Jenže v jiném rozhovoru pro televizi NBC sdělil, že motivem útoku byla pravděpodobně nenávist jeho syna k homosexuálům. Prý ho rozčílilo, když měsíc před útokem viděl dva líbající se muže v Miami.

Dále tuto myšlenku rozvedl ve videu, které zveřejnil na Facebooku po střelbě. „Bůh sám potrestá homosexuály, to není práce pro jeho služebníky,” uvedl Seddique Mateen v tříminutové nahrávce, na které je natočen v armádním stejnokroji vedle afghánské vlajky.

O to překvapivější je, že stanice CBS News společně s deníky Orlando Sentinel a The Washington Post uvedly s odkazem na svědky, že byl Mateen v týdnech před útokem v klubu Pulse několikrát spatřen.

„Občas si sedl za roh a popíjel sám, jindy se opil tak, až byl hlasitý a agresivní,” vylíčil Ty Smith, který tvrdí, že Mateen zařízení navštívil nejméně desetkrát.

Muži ho podle Kevina Westa přitahovali. West byl shodou okolností hodinu po sobotní půlnoci na parkovišti před klubem a viděl Mateena, jak vchází dovnitř.

Potkali se před více než rokem před útokem, když se Mateen zaregistroval na seznamku pro muže na mobilní aplikaci West on Jack´d. Podle Westa pak záhy kontakt přerušili, ale zhruba v březnu zase Mateen navázal spojení. Psal, že bude brzy v Orlandu, a ptal se, jestli si spolu nezajdou na drink. Také West potvrdil, že Mateen chodil do klubu Pulse často. „Mám paměť na detaily, obličeje nikdy nezapomínám,” řekl West.

Zda tedy vraždil Mateen proto, že se sám nedokázal se svou orientací vyrovnat, nebo kontakt s muži navázal proto, aby pronikl do myslí nepřítele podle tzv. takíji, vědomého porušení zásad víry v nouzi - například při přípravě na mučednictví, zůstává nezodpovězeno.

Články k tématu