Liška se narodil 14. července 1977 v Brně, kde vystudoval gymnázium a následně politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě. V Brně posléze působil jako zastupitel pro kulturu a školství. V mezidobí let 2004 a 2006 byl poradcem Skupiny zelených v Evropském parlamentu pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy. Po dva roky také předsedal Česko-rakouskému fóru pro dialog.

Ondřej Liška a Martin Bursík (SZ)

Ondřej Liška a Martin Bursík (SZ)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Do Strany zelených vstoupil Liška v roce 2002 a po volbách o čtyři roky později se stal poslancem. V druhé vládě premiéra Mirka Topolánka zastával Liška post ministra školství a tělovýchovy.

Na stranickém sjezdu v září 2008 byl zvolen 1. místopředsedou strany a po odchodu Martina Bursíka, byl z této funkce pověřen vedením strany. Předsednický post se Liškovi podařilo obhájit na brněnském sjezdu v prosinci 2009, kdy porazil své vyzyvatele Matěje Stropnického a Jana Linharta. Obhájil jej i v roce 2010, kdy nabídl funkci po neúspěšných volbách do Sněmovny.

V listopadu 2012 byl v předsednickém křesle potvrzen, když porazil Martina Bursíka.

Předseda zelených Ondřej Liška zamířil na schůzku s premiérem Janem Fischerem na kole.

Předseda zelených Ondřej Liška zamířil na schůzku s premiérem Janem Fischerem na kole.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Coby předseda chce mimo jiné zavést vnitrostranické referendum, chce aby si vedení mohlo ověřovat mandát k důležitým rozhodnutím a aktualizovat stranický program. Zelení by se podle něj měli i nadále držet mimo „kartel moci a peněz“, jemuž podlehly parlamentní strany.

Liška je ženatý a má dvě dcery.

Zdroje: ondrejliska.cz, Strana zelených