Otto Chaloupka se narodil 3. září 1960 v Hodoníně. Absolvoval mechanizační obor na Střední technické škole ve Strážnici a následně nastoupil na Vysoké učení technické v Brně. Studia ovšem nedokončil, když v roce 1985 emigroval do Rakouska a poté do USA. Zpátky do Čech přijel po revoluci, ale do USA se poté ještě na několik let vrátil. Nebyl spokojený s politickou situací doma. Teprve od roku 2007 žije trvale v České republice.

V roce 2009 vstoupil Chaloupka do Věcí veřejných a z pozice trojky v Jihomoravském kraji se v nadcházejících volbách dostal do Sněmovny. Zasedá v hospodářském výboru a ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Od roku 1992 je společníkem v autoopravárenské firmě FAMCO v.o.s.

Během svého mandátu byl obviněn a posléze obžalován z braní úplatků. Jeho asistent Vratislav Vařejka ho nařkl, že mu musel odevzdávat část své mzdy, aby vůbec mohl práci asistenta vykonávat. Chaloupka se bránil tím, že se mu asistent mstí za propuštění. Soud Chaloupku obžaloby zprostil.