Ozzy Osbourne se narodil v britském Birminghamu roku 1948 v dělnické rodině. Ze střední školy „vyletěl“ v patnácti, pracoval v továrnách a na jatkách a potloukal se s kamarády. S bývalým spolužákem Tommim Iommim pak založil skupinu, která vycházela ze syrového blues (jejich nejstarší písničky obsahovali např. i sóla na harmoniku). Když Geezer Butler napsal text Black Sabbath podle jednoho hororového filmu, o názvu kapely bylo rozhodnuto.

Black Sabbath

Black Sabbath

FOTO: fotobanka Profimedia

Rok 1969 byl rokem hippies, folku, soulu a klasického rocku. Ale Black Sabbath chtěli hrát jinak a mnozí je považovali za šílence. První singl Evil Woman logicky propadl, byl příliš temný a zběsilý.

Kombinace zdánlivě monotónních, brutálních riffů, neučesanosti a naříkavě vykřikovaných depresivních textů skupinu bavila a natočila v tom stylu geniální album Black Sabbath (1970), které tehdejší kritika spíše odsoudila, ale dnešní kritici se naopak shodují, že šlo o revoluci v dějinách hudby. Když pak natáčeli druhou desku Paranoid, ve studiu na poslední chvíli vymysleli stejnojmenný singl. Jeden z největších hitů světa prý vznikl za půl hodiny.

Sólo kariéra

Následovaly další desky Master of Reality, Volume 4 či Sabbath Bloody Sabbath, ale na konci sedmdesátých let vězel Ozzy tak hluboko v drogách, že ho vlastní spoluhráči vyhodili.

Osbourne začal vydávat sólo alba (první bylo Blizzard of Ozz) a stále měl úspěch, nicméně hudebně už zásadní nebyla. 

Američtí křesťané brzy začali protestovat proti Osbournově chování (slavné kousání do netopýra) a údajnému satanismu. Ozzy však vždy tvrdil, že jde o legraci.

V devadesátých letech zaujalo album No More Tears a na vrchol se vrátil s mimořádnou deskou Ozzmosis. Také začal pořádat obří festival Ozzfest s manželkou Sharon.

Později se objevil v televizním seriálu The Osbournes (2002-2005) a mnozí se začali ptát, jestli není psychicky narušený. Řada rozhovorů a televizních vystoupení ho ukázala jako zmateného, pomalu a nejistě artikulujícího člověka a objevily se spekulace, jestli netrpí nějakou vážnou nemocí.