Paul Ryan se narodil v Janesvillu ve státě Wisconsin 29. ledna 1970 do katolické rodiny. Po studiích politologie a ekonomie na Miamské univerzitě v Ohiu v roce 1992 pracoval pro rodinnou stavební firmu, než odešel do Washingtonu, kde strávil více než polovinu svého dospělého života.

Už během studia pracoval pro wisconsinského senátora Boba Katsena a jako dobrovolník se zapojil také do kampaně někdejšího předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera. Později psal prohlášení a projevy pro organizaci Empower America, později známé pod hlavičkou FreedomWorks. Organizace prosazuje menší roli státu ve všech sférách veřejného života včetně ekonomiky.

V souvislosti s těmito postoji Ryana veřejně kritizovali zástupci katolické Georgetownské univerzity. V otevřeném dopisu ho varovali, že vláda se nesmí „obrátit zády k těm nejzranitelnějším“.

Paul Ryan

FOTO: Brian Snyder , Reuters

Paul Ryan byl poprvé zvolen do Kongresu v roce 1999. Působil jako člen rozpočtového výboru sněmovny a posléze stanul v jeho čele.

Proslul mimo jiné jako autor alternativního návrhu státního rozpočtu, který předpokládal osekání státních výdajů na dřeň a současné snížení daní. Plán nazvaný Cesta k prosperitě navrhoval omezení výdajů ze státní pokladny o šest biliónů dolarů (asi 116 biliónů korun) v příštích deseti letech a snížení daně pro korporace na polovinu.

Plán odrážel Ryanův názor, že jedinci by měli být samostatní a stát by jim neměl pomáhat. Ryan údajně k tomuto postoji došel po smrti otce, jenž zemřel, když bylo synovi 16 roků, načež se mladík musel postarat o sebe sám.

Tato Ryanova image ekonomického liberála ale nebyla bez poskvrny. Kritici argumentovali, že vystudoval se státní podporou za dávky za zesnulého otce, v roce 2008 podpořil státní podporu zkrachovalých bank a jeho kancelář lobbovala za federální pomoc do Wisconsinu. To poslední Ryan popřel.

Ryan zastává konzervativní stanoviska i v sociální oblasti. V minulosti hlasoval proti adopcím dětí homosexuály i proti sňatkům osob stejného pohlaví a pokusům liberalizovat potraty. Naopak se podílel na návrzích zákonů definujících člověka i s ústavními právy od momentu zplození. Ryan vystupoval také proti přísnější kontrole zbraní a hlasoval pro bariéru proti běžencům podél hranice s Mexikem.

Paul Ryan (uprostřed) s manželkou Jannou a kandidátem na prezidenta Mittem Romneym během kampaně

FOTO: Brian Snyder, Reuters

V roce 2012 si ho za svého budoucího viceprezidenta vybral prezidentský kandidát Mitt Romney. Mladistvě vyhlížející Ryan měl Romneyho kampani dodat dynamičnost a uspokojit konzervativnější spolustraníky a voliče, kteří Romneymu nebyli nakloněni.

Mimo jiné mu měl pomoci vyhrát ve Wisconsinu, což se však nepodařilo a ve Wisconsinu stejně jako v celých volbách nakonec dominoval Barack Obama.

Paul Ryan během televizní debaty s Josephem Bidenem

Paul Ryan během televizní debaty s Obamovým viceprezidentem Josephem Bidenem

FOTO: fotobanka Profimedia

Od 29. října 2015 je Ryan předseda Sněmovny reprezentantů. Podle Ústavy Spojených států amerických je druhou osobou, která nahrazuje prezidenta, když není schopen svůj úřad vykonávat.

Paul Ryan je ženatý, s právničkou a expertkou na daně Jannou Littleovou, jejíž bratranec Daniel Boren z Oklahomy zastupoval ve Sněmovně reprezentantů konkurenční demokraty, má tři děti - Lizu, Charlese a Samuela.

Ryan se aktivně roky věnuje cvičebnímu programu kombinujícímu posilování, bojová umění, jógu a kondiční cvičení a snaží se o zdravé stravování, protože jeho otec i děd zemřeli na infarkt už po padesátce. V minulosti běžel i maraton.