„Nepochybně je jednou z hvězd republikánů pro příštích deset, dvacet let,“ prohlásil na Ryanovu adresu jeho kolega ze sněmovny Mark Green.

Paul Ryan proslul především jako autor alternativního návrhu státního rozpočtu, který předpokládá osekání státních výdajů na dřeň a současné snížení daní. Plán nazvaný Cesta k prosperitě navrhuje omezení výdajů ze státní pokladny o šest biliónů dolarů (asi 116 biliónů korun) v příštích deseti letech a snížení daně pro korporace na polovinu.

Paul Ryan

Paul Ryan

FOTO: Brian Snyder , Reuters

Plán odráží Ryanův názor, že jedinci by měli být samostatní a stát by jim neměl pomáhat. Ryan údajně k tomuto postoji došel po smrti otce, jenž zemřel, když mu bylo 16 roků, načež se syn musel postarat o sebe sám.

Tato Ryanova image ekonomického liberála ale není bez poskvrny. Kritici argumentují, že vystudoval se státní podporou za dávky za zesnulého otce, v roce 2008 podpořil státní podporu zkrachovalých bank a jeho kancelář lobbovala za federální pomoc do Wisconsinu. To poslední Ryan popírá.

Paul Ryan (uprostřed) s manželkou Jannou a kandidátem na prezidenta Mittem Romneym během kampaně

Paul Ryan (uprostřed) s manželkou Jannou a kandidátem na prezidenta Mittem Romneym během kampaně

FOTO: Brian Snyder, Reuters

Paul Ryan se narodil v Janesvillu ve státě Wisconsin 29. ledna 1970 do katolické rodiny. Po studiích politologie a ekonomie na Miamské univerzitě v Ohiu v roce 1992 pracoval pro rodinnou stavební firmu, než odešel do Washingtonu, kde strávil polovinu svého dospělého života.

Už během studia pracoval pro wisconsinského senátora Boba Katsena a jako dobrovolník se zapojil také do kampaně nynějšího předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera. Později psal prohlášení a projevy pro organizaci Empower America, která se nyní jmenuje FreedomWorks. Organizace prosazuje menší roli státu ve všech sférách veřejného života včetně ekonomiky.

V souvislosti s těmito postoji Ryana veřejně kritizovali zástupci katolické Georgetownské univerzity. V otevřeném dopisu ho varovali, že vláda se nesmí „obrátit zády k těm nejzranitelnějším“.

Paul Ryan během televizní debaty s Josephem Bidenem

Paul Ryan během televizní debaty s Josephem Bidenem

FOTO: fotobanka Profimedia

Paul Ryan byl poprvé zvolen do Kongresu v roce 1999. Působil jako člen rozpočtového výboru sněmovny a posléze stanul v jeho čele.

Za svého budoucího viceprezidenta si jej prezidentský kandidát Romney vybral v létě 2012, mladistvě vyhlížející Ryan mu měl mimo jiné pomoci vyhrát v rodném Wisconsinu. To se však nepodařilo, ve Wisconsinu nakonec dominoval Obama.

Ryan zastává konzervativní stanoviska i v sociální oblasti. V minulosti hlasoval proti adopcím dětí homosexuály i proti sňatkům osob stejného pohlaví a pokusům liberalizovat potraty. Naopak se podílel na návrzích zákonů definujících člověka i s ústavními právy od momentu zplození. Ryan je také proti přísnější kontrole zbraní a hlasoval pro bariéru proti běžencům podél hranice s Mexikem.

Paul Ryan je ženatý, s právničkou a expertkou na daně Jannou Littleovou, jejíž bratranec Daniel Boren z Oklahomy zastupuje ve Sněmovně reprezentantů konkurenční demokraty, má tři děti - Lizu, Charlese a Samuela.

Ryan se aktivně roky věnuje cvičebnímu programu kombinujícímu posilování, bojová umění, jógu a kondiční cvičení a snaží se o zdravé stravování, protože jeho otec i děd zemřeli na infarkt už po padesátce. V minulosti běžel i maraton.