Bělobrádek se narodil 25. prosince 1976 v Náchodě a vystudoval Fakultu veterinární hygieny a ekologie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Při svém zvolení předsedou zavzpomínal na své zkušenosti z práce na jatkách, když do nové funkce vstoupil slovy: „Za ty roky mi prošla rukama spousta dobytka i sviní a věřte mi, že si s nimi poradím, i když se s nimi potkám ve vrcholné politice.“

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na čtvrteční tiskové konferenci.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V roce 2001 se stal veterinárním inspektorem na Krajské veterinární správě pro Královéhradecký kraj. V této funkci skončil po osmi letech, kdy byl jmenován krajským tajemníkem Pardubického kraje.

Členem KDU-ČSL se stal v roce 2004, kdy byl zvolen do městského výboru v Náchodě, jehož se později stal předsedou, a krajského výboru Královéhradeckého kraje. Od roku 2009 je také předsedou okresního výboru v Náchodě a o rok později se stal zastupitelem svého rodného města. Jeden rok mu patřil post místopředsedy Mladých křesťanských demokratů.

V roce 2010 byl na podzimním stranickém srazu zvolen předsedou lidovců. V pouhých třiatřiceti letech se mu podařilo zvítězit již v prvním kole volby, kdy získal 280 hlasů z celkových 425 a porazil své tři protikandidáty včetně favorizované Michaely Šojdrové.

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy.

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Po svém zvolení zdůraznil nutnost začít hovořit jazykem, kterému nebudou rozumět pouze katolíci, ale i všichni ostatní. Také prohlásil, že se bude snažit prosazovat daňové úlevy pro rodiny. Slevy by podle něj měly převyšovat finanční podporu státu. Bude se také snažit zajistit pro stranu příliv chybějících financí. Svou partaj by chtěl jasně definovat a transformovat ji na stranu volebního typu.

Tato předvolební cesta mu pomohla a v předčasných říjnových volbách, které se konaly v roce 2013. KDU-ČSL se umístila na sedmém místě se 6,78 procenta hlasů. Po třech letech se lidovci vrátili do Sněmovny, kde jejich stranu reprezentuje 14 poslanců.

Strana začala vyjednávat o vládě s ČSSD a hnutím ANO. O Bělobrádkovi se uvažovalo na post ministra zemědělství, nakonec se stal vicepremiérem pro vědu a výzkum.

Bělobrádek trpí roztroušenou sklerózou. O nemoci otevřeně mluví. Není vyléčitelná, její příznaky se ale dají tlumit léky a její postup výrazně zpomalit. Nemocí trpí od vysoké školy a opustil kvůli ní povolání inspektora na jatkách.

Bělobrádek je ženatý a má tři děti.