Pavel Bém se narodil 18. července 1963 v Praze. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy a následně složil specializační atestaci v oboru psychiatrie. Pokračoval absolvováním dalších specializačních výcviků a postgraduálních studií, která se odehrávala v tuzemsku i zahraničí. Nejvíce se ale zaměřoval na obor psychiatrie a problematiku závislostí.

Po vystudování Fakulty všeobecného lékařství začal pracovat v Psychiatrické léčebně Kosmonosy, poté jako lékař protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky Fakulty všeobecného lékařství UK a následně se stal vedoucím lékařem Střediska drogových závislostí při Všeobecné fakultní nemocnici. V letech 1993 - 1994 zastával funkci ředitele a vedoucího lékaře v Kontaktním centru pro drogově závislé.

Bill Gates s pražským primátorem Pavlem Bémem a symbolickým klíčem od české metropole.

Bill Gates s pražským primátorem Pavlem Bémem v roce 2003.

FOTO: PRÁVO/Michaela Říhová,

V tomto období se prvně začal potýkat s politikou. V roce 1995 pracoval na Úřadu vlády ČR v Meziresortní protidrogové komisi jako generální sekretář. Odtud příští rok putoval na ministerstvo vnitra, kde působil jako poradce ministra v oblasti protidrogové politiky.

Do ODS vstoupil Bém v roce 1998, kdy byl také zvolen starostou městské části Prahy 6. Po uplynutí prvního čtyřletého období v této funkci obsadil post primátora hlavního města Prahy. Ten obhájil i v dalších volbách. Kromě toho zastával také pozici místopředsedy ODS.

Pavel Bém (vlevo) a Mirek Topolánek

Pavel Bém (vlevo) a Mirek Topolánek v roce 2006

FOTO: PRÁVO/Milan Malíček,

Bém měl výrazný vliv při rozhodování o realizaci nové budovy Národní knihovny. I díky němu ke stavbě Kaplického "chobotnice" nedošlo. Stal se také vůdčí osobou v prosazování kandidatury hlavního města na pořádání olympijských her, která nakonec Prahu stála na 70 miliónů korun a přesto byla pro nedostatek prostředků přerušena. Další kontroverzní kauzou byl projekt Opencard, který se jeví jako nevýhodný a značně neprůhledný. Audit odhalil, že projekt spolkl na 800 miliónů a nic nevydělal. Bém je často kritizován i za své dlouhé a nákladné dovolené, které tráví zlézáním světových vrcholků. V roce 2010 dovršil pokoření nejvyšších hor všech kontinentů, když zdolal Mount Vinson v Antarktidě.

Pavel Bém na vrcholu nejvyšší hory světa

Pavel Bém na vrcholu nejvyšší hory světa

FOTO: archiv expedice

Na 19. kongresu ODS v prosinci 2008 Bém prohrál s Mirkem Topolánkem v souboji o post předsedy strany. Mimo to ani neobhájili funkci místopředsedy a opustil tak úzké vedení partaje. V květnu 2010 byl zvolen poslancem. Pražská ODS ale ve volbách pohořela, protože prohrála s TOP 09, ačkoli bylo hlavní město považováno za nedobytnou baštu občanských demokratů. Na vrub to šlo Bémovi a jeho skandálům, na funkci šéfa organizace Bém rezignoval.

Dalším skandálem bylo v březnu 2012 zveřejnění telefonických odposlechů mezi Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. Bém čelí podezření, že Janoušek mohl ovlivňovat zakázky magistrátu. Následně požádal o pozastavení členství v ODS a opustil její poslanecký klub.

Ve Sněmovně zasedá v Rozpočtovém výboru a ve Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.