Jakmile totiž Nečas Blažka jmenoval, média přispěchala s oživením informace z roku 2010, kdy si Blažek coby brněnský radní proti sobě Nečase poštval tím, že podpořil koalici ODS s ČSSD na magistrátu moravské metropole.

To se projevilo na podzim téhož roku, kdy Nečas coby předseda vlády nechal Blažka odvolat z dozorčí rady Lesů ČR, údajně právě kvůli tomu, že ztratil v Blažka důvěru.

Nečas ale zřejmě na možné neshody o dva roky později pozapomněl a Blažka, kterého dříve kritizoval, přijal do vlády místo Jiřího Pospíšila, pod nímž se už delší dobou houpalo vládní křeslo. Podle mnohých vzal Nečas Blažka těsně před krajskými volbami na milost proto, aby posílil svůj vliv v krajích.

Když Blažek v červenci 2012 nastoupil na místo ministra spravedlnosti, slíbil, že se bude snažit ve svém resortu najít úspory a zdůraznil, že ministerstvo spravedlnosti je nadřízené státnímu zastupitelství. Reagoval tak na spekulace o "pravém" důvodu vyhození jeho předchůdce Jiřího Pospíšila. Málokdo totiž Nečasovi věřil slova, že veřejností oblíbeného ministra odvolal kvůli jeho manažerské neschopnosti vystačit s rozpočtem. Místo toho se nabízel údajný Nečasův nesouhlas s dosazením Lenky Bradáčové na místo vrchní státní zástupkyně v Praze, což Pospíšil prosazoval. Blažek po dlouhém váhání však Bradáčovou nakonec na zmíněný post koncem července 2012 jmenoval.

V ODS od roku 1998

Pavel Blažek se narodil 8. dubna 1969 v Brně, kde vystudoval práva na Masarykově univerzitě. V 90. letech pracoval jako advokát ve společnosti Kyjovský, Blažek a kolegové, přechodně například zastupoval stát ve sporu s Diag Human.

Členem ODS je od roku 1998, kdy byl také zvolen do zastupitelstva městské části Brno-Střed. V následujícím volebním období už zasedal v zastupitelstvu i radě města Brno. V roce 2008 se stal navíc členem výkonné rady strany, od roku 2010 je jejím místopředsedou. Nedlouho po svém nástupu do vlády rezignoval na své místo v brněnské radě.