Drobil se narodil 18. října 1971 v Bohumíně. Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1995).

Profesní kariéru odstartoval v roce 1995 ve firmě Arthur Andersen & Co jako asistent oddělení obchodního a daňového práva pro mezinárodní klientelu. V roce 1996 se stal společníkem advokátní kanceláře Pyšný, Weber & Partneři v Ostravě.

V letech 2001 a 2002 pracoval jako poradce náměstků ministra financí Miloslava Hejnáka a Jaroslava Šulce. V letech 2004 až 2008 byl náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj.

Působení v politice

Členem ODS je od roku 2000, od roku 2006 je členem výkonné rady strany, v červnu 2010 byl zvolen místopředsedou ODS. Ve volbách do Sněmovny ve stejný rok vedl ODS v Moravskoslezském kraji, byl zvolen poslancem. Začínal v komunální politice, v roce 2002 byl zvolen zastupitelem města Bohumína. Od roku 2004 je i členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje.

Pavel Drobil (uprostřed) vystoupil na pondělním brífinku ODS spolu s Petrem Nečasem (vlevo) a ekonomem Martinem Kocourkem.

Pavel Drobil (uprostřed) na brífinku ODS spolu s Petrem Nečasem (vlevo) a ekonomem Martinem Kocourkem

FOTO: Stanislav Peška , ČTK

Je ženatý a má dvě děti. Od dubna 2007 je předsedou dozorčí rady Lesů České republiky. Je spoluvlastníkem Lázní Darkov.

Drobil chtěl místo ekologie spíše průmysl

"Za průmysl bych dýchal," rezonovala Drobilova slova v médiích poté, co byl vybrán na ministerstvo životního prostředí, představující spíše protipól resortu průmyslu.

Proto byla Drobilova nominace na ministra životního prostředí překvapením pro ekologické sdružení Hnutí Duha i politiky zabývající se životním prostředím.

Ředitel sdružení Hnutí Duha Petr Machálek tehdy poukázal na spekulace o tom, že ODS počítala s Drobilem pro jeden z ekonomických resortů, nikoli pro životní prostředí. Sám Drobil se na kongresu ODS hlásil k tomu, že spolupracoval na ekonomickém programu strany. Původní profesí je právník, kvůli vstupu do politiky se vzdal podnikání.

"Má jednu výhodu - jako člověk, který přichází z prostředí mimo státní úřad a mimo ekologické struktury, může svojí nezatížeností tímto tématem přinést objektivní pohled na resort a jeho problematiku," sdělila v červenci 2010 končící ministryně ve vládě Jana Fischera Rut Bízková, která resort vedla v posledních měsících a kvůli vládnímu angažmá opustila na čas řady ODS.

Na ministerstvu se dlouho neohřál

Drobil však nakonec neměl příliš času na to, aby přesvědčil o svých kvalitách. Naopak si spíše většinu veřejnosti rozhněval a poštval proti sobě. A to když šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek informoval o tom, že jej Drobil žádal, aby zničil své nahrávky, které údajně prokazují, že ministrův poradce a náměstek chtěli Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. Získané prostředky měly pak podle Knetiga směřovat na financování ODS a Drobilovy politické kariéry. Drobil nakonec nabídl premiérovi Petru Nečasovi svou rezignaci.