Telička se narodil 24. srpna 1965 ve Washingtonu v USA. Je synem českého diplomata Františka Teličky. Roku 1986 úspěšně absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Následně se stal členem KSČ a pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČSSR.

V rozmezí let 1991 - 1995 zastával roli pracovníka pro Stálou misi ČR při Evropském společenství. Později se stal na ministerstvu ředitelem odboru a sekce zaměřené na ES a integraci.

Od roku 1998 působil na pozici náměstka ministra zahraničí a v roce 1999 povýšil na pozici prvního náměstka ministra zahraničí Jana Kavana a státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Pavel Telička

Pavel Telička

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V okamžicích, kdy se rozhodovalo o vstupu České republiky do Evropské unie, stál ve vedení českého vyjednávacího týmu. Následně obsadil roli velvyslance a vedoucího Stálé mise ČR při EU.

V roce 2003 jej prezident Václav Havel ocenil za zásluhy za integraci České republiky do EU a stejný rok získal i pamětní medaili Krále Jiřího z Poděbrad za šíření míru, bezpečnosti a rozvoje porozumění mezi evropskými národy.

Rok 2004 znamenal pro Teličku krátké působení v Evropské komisi. Začal spolupracovat s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Davidem Byrnem. Telička se stal historicky prvním eurokomisařem České republiky. O rok později jej nahradil bývalý předseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD).

Předseda aliance evropských liberálů a demokratů (ALDE) Guy Verhofstadt s předsedou ANO Andrejem Babišem a lídrem hnutí do eurovoleb Pavlem Teličkou

Předseda aliance evropských liberálů a demokratů (ALDE) Guy Verhofstadt s předsedou ANO Andrejem Babišem a lídrem hnutí do eurovoleb Pavlem Teličkou

FOTO: Milan Malíček, Právo

V roce 2004 stál u založení lobbistické společnosti BXL Consulting v Bruselu. Firma v unii lobbovala pro soukromé firmy i veřejnou správu. Od roku 2007 patří do představenstva těžařské společnosti New World Resources.

Telička se stal členem hnutí ANO 2011 v roce 2013. Roku 2014 kandidoval na pozici jedničky do Evropského parlamentu. Ve stejném roce oznámil, že jeho společnost BXL Consulting je v likvidaci, aby se jeho podnikatelské zájmy nepojily s nově započatými politickými aktivitami.

Telička kandidoval v roce 2014 jako lídr hnutí ANO do Evropského parlamentu. Kandidatura se vydařila a ANO skončilo na prvním místě s obdrženými 16,13 procenta hlasů. Strana získala čtyři mandáty.

18. ledna 2017 byl zvolen na 2,5 roku jako jeden ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu a stal se čtvrtým Čechem v této funkci.

V květnu 2017 rezignoval na pozice zahraničněpolitického mluvčího a předsedy zahraničněpolitické komise hnutí ANO 2011 a v říjnu 2017 s hnutím ukončil spolupráci kvůli názorové neshodě s Andrejem Babiše.

Telička je ženatý a má syna a dceru.