Hlavní obsah

Petr Nečas

Foto: Jan Handrejch, Právo
Článek

Český politik Petr Nečas prošel politikou s mnoha zvraty. Vystoupal do pozice předsedy vlády, načež jeho kariéru ukončila policejní razie.

Muž, který se zalekl funkce ministra. Ministr, který prosadil nepopulární změny v sociálních dávkách. Muž, který se stal v roce 2010 lídrem ODS a dovedl stranu k volebnímu úspěchu. Po třech letech v premiérském křesle mu zlomila vaz jedna z nejzávažnějších politických afér posledních let, kdy šéfku jeho kabinetu obvinili z několika trestných činů včetně uplácení a přijetí úplatku.

Narodil se 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti. Vychodil místní gymnázium a vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě brněnské Univerzity J. E. Purkyně (pozdější Masarykovy univerzity). Za práci o plazmové fyzice získal titul RNDr.

Na začátku 90. let pracoval jako technolog v podniku Tesla v Rožnově pod Radhoštěm, současně se stal členem ODS. Politickou kariéru zahájil jako šéf stranické Oblastní rady strany ve Vsetíně.

V červnu 1992 byl v 27 letech zvolen poslancem České národní rady. Vznikem ČR se dle ústavy z ní stala Poslanecká sněmovna. Nečas se zaměřoval na problematiku mezinárodní bezpečnosti a zasedal v zahraničním výboru. Deset měsíců strávil v pozici náměstka ministra obrany Viléma Holáně (KDU-ČSL).

Ministr neministr

V roce 1996 poslanecký mandát obhájil a stal se předsedou Výboru pro obranu a bezpečnost. Výrazně na sebe upozornil kariérním zaškobrtnutím v dalším roce. Sociální demokracie tehdy tlačila na obměny v kabinetu. Vláda neměla ani jasnou podporu prezidenta Václava Havla, tehdejší premiér Václav Klaus (ODS) se rozhodl několik ministrů vyměnit a Nečasovi byla nabídnuta funkce ministra vnitra.

Post nejprve přijal se slovy, že se bude snažit být dobrým ministrem. Dokonce použil větu, že se na této funkci politik buď udělá nebo oddělá. Den nato ale volal svému nadřízenému, že si to rozmyslel a ministrem se z rodinných důvodů stát nechce.

Se Zemanem se shoduji na referendu k přijetí eura, řekl Nečas

Domácí

Jeho rozhodnutí vyvolalo spekulace, jestli prezident Havel nechce ve funkci podržet Jana Rumla (ODS). Tuto verzi všichni odmítli, Ruml i tak ministrem zůstal několik dalších měsíců.

Obecně se předpokládalo, že se Nečas zalekl resortu či odpovědnosti. Už tehdy ale řekl, že počítá s následky, jaké může jeho rozhodnutí pro další kariéru mít. Jeho politická hvězda ale stoupala dál.

Výbor pro obranu a bezpečnost vedl i po volbách v roce 1998. Rok nato byl poprvé zvolen místopředsedou ODS a v místopředsednických pozicích strávil dalších 11 let. V letech 2002 a 2006 obhájil poslanecký mandát po kandidatuře jako lídr strany ve Zlínském kraji. V roce 2002 těsně v souboji o post předsedy strany prohrál s Mirkem Topolánkem.

Nemocenská a nezaměstnanost

Na další ministerskou příležitost si musel počkat několik volebních období. Po pádu Klausovy druhé vlády na sklonku roku 1997 se ODS vrátila do vlády v roce 2006.

Tehdy dostal šanci, premiér a předseda ODS Mirek Topolánek mu nabídl místo ve své menšinové jednobarevné první vládě. Nečas přijal a již necouvl, stal se ministrem práce a sociálních věcí a místopředsedou vlády. Kabinet nezískal důvěru Sněmovny, uspěla v ní až druhá Topolánkova vláda. Nečas pokračoval ve stejných funkcích, pouze již mezi místopředsedy vlády nestál na prvním místě.

Jako ministr práce prosadil například omezení nemocenské v prvních dnech nemoci. Nejprve se nevyplácely vůbec, což změnil Ústavní soud, poté byla se změnami opět zrušena. Za jeho působení prošel i zákon, který prodloužil dobu odchodu do důchodu na 65 let.

Foto: Petr Horník, Právo

Petr Nečas se svou první manželkou Radkou.

Posvítil si i na zneužívání dávek v nezaměstnanosti. Nárok na ně nově měli jen nezaměstnaní spolupracující s úřady. Požadoval se například výkon obecně prospěšných prací.

Topolánkův kabinet padl v dubnu 2009 po vyslovení nedůvěry. Na jaře 2010 Mirek Topolánek odstoupil z kandidátní listiny pro chystané volby a rezignoval na vedení strany. Nečas jako místopředseda převzal řízení ODS i pozici celostátního lídra.

Premiér z druhého místa

ODS skončila na druhém místě s 20,2 % hlasů a získala o tři poslance méně než vítězná ČSSD. Rozdělení křesel ale umožnilo vznik vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV). Petr Nečas se stal premiérem, kabinet se opíral o silnou většinu 118 poslanců z 200.

Pověření jeho sestavením od prezidenta Klause obdržel Nečas již jako zvolený předseda ODS. S novým vedením se zařekl, že ze stranických struktur odstraní všechny kmotry. Podporoval například pražského primátora Bohuslava Svobodu, když rozbil dlouholeté partnerství ODS a ČSSD na pražském magistrátu.

Nečasova vláda prožila několik krizí a nucených obměn. Týkaly se například nejasného financování Věcí veřejných, vyměňování ministrů neuvádějících či nevysvětlujících své sporné příjmy i štěpení VV.

O co tehdy šlo, že padla vláda? ptá se pravice po opětovném zproštění Nečasové

Domácí

V dubnu 2012 se ze strany odtrhlo několik poslanců a členů vlády kolem místopředsedkyně vlády Karolíny Peake. Založili stranu LIDEM - liberální demokraté, která udržela v chodu Nečasův kabinet v upravené koalici.

V prosinci 2012 Nečas navrhl prezidentu Klausovi odvolání Peake z pozice ministryně obrany po pouhých osmi dnech ve funkci. Krok vysvětloval nečekanými personálními změnami, Peake odvolala několik klíčových postav z čelních pozic resortu. Sám se nechal dočasně pověřit řízením ministerstva, obranu vedl tři měsíce.

Konec vlády, začátek soudů

Zkraje roku 2013 Nečas oznámil, že s manželkou Radkou žijí odděleně. Rozvedli se o několik měsíců později. Dlouhodobě se spekulovalo o Nečasově vztahu s šéfkou kabinetu Janou Nagyovou (později Nečasovou).

S Nečasem spolupracovala řadu let i díky svému členství v ODS, od roku 2006 vedla kancelář ministra v Nečasově resortu práce a sociálních věcí. V době vypuknutí kauzy pracovala jako ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády a Nečasova poslanecká asistentka. V médiích se hovořilo o podezřele vysokých pobíraných odměnách.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jana Nečasová (Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1

V červnu 2013 Nečas veřejně oznámil plánovaný rozvod s manželkou Radkou, s níž má čtyři děti. O několik dní později policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podnikl noční razii na Úřadu vlády. Nagyová byla mezi devíti zadrženými, čelila obvinění z podplácení, přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle policie měla Nagyová mimo jiné nechat sledovat vojenskou rozvědkou Nečasovu manželku Radku.

Mezi obviněnými byli také bývalí poslanci ODS, kteří koncem roku 2012 nesouhlasili s některými zákony prosazovanými ODS a vzdali se mandátu, aby zákony mohly být snáz přijaty. Krátce poté získali funkce ve významných polostátních firmách.

Foto: Petr Horník, Právo

Jana Nagyová přichází s manželem Petrem Nečasem a advokátem Eduardem Brunou k výslechu na ÚOOZ v ulici Na Perštýně.

Nečas zprvu odmítal svou rezignaci a zejména kritizoval policii. Po několika dnech, kdy byli protagonisté obviněni, vzati do vazby a na světlo se dostaly některé podrobnosti kolem celé aféry, však otočil a oznámil, že opustí post premiéra i předsedy ODS. Podal demisi a vládu vedl do červencového jmenování kabinetu Jiřího Rusnoka.

Nečas se přiznal ke vztahu se svou podřízenou. Poslanecký mandát si hodlal ponechat po zbytek volebního období, což měl být necelý jeden rok. V srpnu 2013 však prezident Miloš Zeman přijal návrh Poslanecké sněmovny na vlastní rozpuštění.

Po 21 letech skončila Nečasova kariéra v českém parlamentu, v následných předčasných volbách již nekandidoval. S manželkou Radkou se Nečas rozvedl, o šest týdnů později se s Nagyovou oženil. Následně přednášel na vysoké škole CEVRO Institut a ve statutárních orgánech firem.

Nagyová (již Nečasová) strávila ve vazbě přibližně měsíc, poté byla vyšetřována na svobodě. Nečas byl obviněn v kauze tzv. trafik – podplácení zařazováním bývalých poslanců do funkcí ve státních firmách.

Nečasovi: Léta řízení a rozsudků

V jednotlivých větvích kauzy se střídaly osvobozující rozsudky se shledáním viny. Častá byla opakovaná projednávání, odvolání a vracení případů k novým projednávání. Vydání pravomocných rozhodutí tak trvalo řadu let.

V kauze zneužití vojenské rozvědky ke sledování Radky Nečasové byla Jana Nečasová nejprve vícekrát osvobozena. Po opakovaných projednáních a výměně soudkyně byla v roce 2019 odsouzena k tříleté podmínce a 10 letům zákazu působení ve vedoucích funkcích státní správy. V roce 2020 ji soud osvobodil v kauze vyzrazení utajované informace BIS lobbistovu Ivu Rittigovi.

Soudkyně Králová jde do důchodu, případ tzv. trafik pro poslance nedokončí

Domácí

Ještě jako premiér Nečas prohlásil, že o sledování nevěděl. Jeho pozdější výpovědi u soudu hovořily zcela opačně a tvrdil, že o něj požádal on sám bez cizí účasti z obav o bezpečí své rodiny. Soudy se záležitosti věnují dál. Rovněž stále probíhá posuzování případu Nečasových údajných trafik pro poslance i údajného krácení darovací daně v podání Nečasové trvá dál. Žádný rozsudek nebyl pravomocný.

Články k tématu

Nečas: Šlachtova strana je fízlpartaj

Hnutí Přísaha, které vzniklo kolem bývalého policisty Roberta Šlachty, je podle bývalého premiéra za ODS Petra Nečase stranou vůdcovského typu, která nemá...

Státní zástupce obžaloval expremiéra Nečase

Státní zástupce obžaloval bývalého premiéra Petra Nečase za křivou výpověď, kterou celkem dvakrát učinil v rámci hlavního líčení v kauze Nagyová týkající se...

Policie navrhla obžalovat expremiéra Nečase

Policie navrhla obžalovat bývalého premiéra Petra Nečase za křivou výpověď, kterou celkem dvakrát učinil v rámci hlavního líčení v kauze Nagyová týkající se...

Na Zlínsku vzpoura proti e-neschopenkám

Praktičtí lékaři Zlínského kraje se cítí poškozeni tím, že nedostanou úhradu za elektronické neschopenky. Od ledna proto nebudou tyto neschopenky vystavovat....

Nečasová už doplatila daně za luxusní dárky

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová) už doplatila daně z luxusních darů, kvůli kterým čelí žalobě z krácení daně. České...

Omluvenku Nečasové prověří znalec

Soudní znalec dostal za úkol rozlousknout otázky kolem pochybností soudu ohledně zdravotního stavu Jany Nečasové (dříve Nagyové), která se omluvila...

Soud s Nečasem se odkládá

Soud s expremiérem za ODS Petrem Nečasem v kauze údajných trafik pro poslance, který měl ve čtvrtek pokračovat před Obvodním soudem pro Prahu 1, soudkyně...

Rittigovy obavy: Řešil státní zlaté žíly

Z čeho přesně měl lobbista Ivo Rittig v březnu 2012 obavy a proč se podle obžaloby snažil dozvědět, co je v utajované zprávě kontrarozvědky (BIS), kterou v té...

Picek: O sledování Nečasové jsem nevěděl

Někdejší dlouholetý náčelník Generálního štábu a bývalý ministr obrany Vlastimil Picek ve čtvrtek u soudu uvedl, že nevěděl o sledování Radky Nečasové ani...

Nečas: Žádné sledování neprobíhalo

Expremiér Petr Nečas ve středu dopoledne vypovídal u Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze zneužití vojenské tajné služby. Z toho je obžalovaná jeho manželka...

Proces s Nečasovou a exzpravodajci začíná

Dlouho očekávaný a velmi sledovaný první proces v kauze kolem bývalé šéfky sekretariátu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové) začne tento týden ve čtvrtek...