Porošenko se narodil 26. září 1965 v Bolhradu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. V mládí se úspěšně věnoval bojovým sportům, ve škole dobře prospíval, ale měl potíže s disciplínou. Po vojenské službě vystudoval ekonomii na Kyjevské státní univerzitě. Ještě v době studií založil společnost zprostředkovávající poradenství a kontakty v zahraničním obchodě a pustil se do dovozu kakaových bobů do Sovětského svazu. Jeho úspěšné podnikání v oblasti sladkostí a cukrovinek mu později vyneslo přezdívku Čokoládový král, prosadil se nicméně i v obchodu s automobily nebo na mediálním trhu, patří mu televize Kanál 5.

Do vysoké politiky se Porošenko poprvé dostal v roce 1998, kdy byl zvolen poslancem ukrajinského parlamentu za sociální demokraty. V roce 2001 se přidal k bloku Naše Ukrajina tehdy opozičního lídra Viktora Juščenka a o rok později v jeho barvách opět získal křeslo v parlamentu. Po Oranžové revoluci, jejímž byl štědrým finančním podporovatelem, a následném Juščenkově vítězství v prezidentských volbách zastával post šéfa Národní rady pro bezpečnost a obranu. V roce 2005 vypukl mezi ním a tehdejší premiérkou Julijí Tymošenkovou konflikt, v němž se oba aktéři navzájem vinili z rozsáhlé korupce během privatizace státních podniků. Spor vyústil v odvolání celé vlády.

Ve volbách v roce 2007 Porošenko nekandidoval, namísto toho se stal předsedou Rady Ukrajinské národní banky, jejímž členem byl v letech 1999 až 2012.

V roce 2009 ho prezident Juščenko jmenoval ministrem zahraničí. V této funkci prosazoval členství Ukrajiny v NATO. Ve vládě Porošenko zůstal i poté, co post prezidenta získal zpět Viktor Janukovyč. V kabinetu premiéra Mykoly Azarova zastával od března do prosince 2012 post ministra obchodu a hospodářského rozvoje. V té době se daňové úřady začaly ve zvýšené míře zajímat o jeho podnikání.

Na sklonku roku 2013 se stal jedním z organizátorů Euromajdanu, masových občanských protestů, které vedly ke svržení proruského prezidenta Janukovyče a vzniku vlády premiéra Arsenije Jaceňuka. Poté, co Janukovyč uprchl ze země, se stal prozatímním prezidentem šéf parlamentu Oleksandr Turčynov. V březnu 2014 oznámil Porošenko kandidaturu na post hlavy státu a v květnových volbách zvítězil hned v prvním kole se ziskem téměř 55 procent a stal se v pořadí pátým ukrajinským prezidentem.

V roli prezidenta Porošenko zastával tvrdý postoj vůči proruským separatistům na východě země a rozhodoval o bojových operacích.

Porošenko má s manželkou Marynou čtyři děti, dva syny a dvě dcery.