PPF patří mezi přední mezinárodní finanční a investičních skupiny. Soustřeďuje se zejména na středo a východoevropský trh, země bývalého Sovětského svazu a nově také na některé asijské země. Zabývá se retailovým bankovnictvím, spotřebitelským financováním, pojišťovnictvím, telekomunikacím a investicemi. Za rok 2016 dosáhl čistý zisk společnosti 1,1 miliardy eur (29 miliard korun), hodnota aktiv pod její správou činila k tomuto datu 27 miliard eur (712 miliard korun).

Majoritním vlastníkem skupiny je miliardář a nejbohatší Čech Petr Kellner, který stál v roce 1991 u zrodu společnosti. Přibližně půl procenta připadá shodně na Ladislava Bartoníčka a Jeana-Pascala Duvieusarta. Klíčovou holdingovou společností je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterodamu.

Kellner se o dvacet šest let později v žebříčku nejbohatších lidí, sestavovaném každoročně časopisem Forbes, umístil na 105. příčce s majetkem v hodnotě 12,2 miliardy dolarů (260 miliard korun).

Úspěch nastartovala kupónová privatizace

Vznik PPF (První privatizační fond) se datuje do roku 1991. Tehdy došlo k založení čtyř fondů pro kolektivní investování v době kupónové privatizace. Souhrnný počet shromážděných investičních bodů ji za dva roky vynesl na šesté místo v pořadí tuzemských investičních společností. V privatizaci získala akcie dvou set firem v hodnotě pěti miliard korun. V roce 1992 byla založena PPF investiční společnost a.s. a privatizační fondy se změnily na investiční.

V polovině devadesátých let PPF vstoupila na burzu a začala obchodovat s cennými papíry. V té době také rozšířila spektrum svých činností na oblast strategických investic a správy nemovitostí, když založila společnosti PPF Majetková a.s. a PPF Capital management.

Zlomovým byl pro PPF rok 1996, kdy skoupila pětinu akcií České pojišťovny a začala se podílet na jejím řízení. Během let nakoupila další akcie a v roce 2001 se s celkovým podílem 93 procent základního kapitálu stala majoritním vlastníkem České pojišťovny. Několik let byla PPF majoritním vlastníkem TV Nova nebo eBanky. V minulosti vlastnila také společnost PPF Media, jejíž regionální týdeníky a webové zpravodajství pod názvem Naše adresa se však nedočkaly očekávaného úspěchu.

Expanze do světa

Na pole spotřebitelského financování skupina pronikla především prostřednictvím společnosti Home Credit, která vznikla v roce 1997. O deset let později podnikla PPF další významný krok, když se spojila s největší italskou pojišťovnou Generali. Tím vznikl největší pojišťovací subjekt ve střední a východní Evropě Generali PPF Holding. V ní až do roku 2013 připadalo 49 procent akcií PPF, následně se skupina rozhodla prodat veškerý svůj podíl italské Generali.

Realitní trh se od roku 2009 snaží ovládnout dceřiná společnost PPF ECM Holding N.V.

V roce 2011 skupina PPF vstoupila na český bankovní trh, její Air Bank se zaměřuje na drobné klienty. K roku 2017 vzrostl počet jejich klientů na 557 tisíc.

PPF v roce 2015 vstoupila také na telekomunikační trh, když odkoupila Telefónicu O2. Tu pak rozdělila na O2 Czech Republic, která nabízí ICT služby klientům a provozuje mobilní a pevné linky, a na České telekomunikační infrastruktury (CETIN), které převzaly a provozují mobilní a pevné sítě a datová centra. PPF vlastní sto procent akcií CETIN.

V roce 1999 skupina pronikla na slovenský trh, o tři roky později na ruský trh a následně začala své aktivity rozvíjet i do dalších zemí střední a východní Evropy. V posledních letech expanduje také do Asie. Otevřela reprezentační kancelář v Pekingu a finanční společnost Vietnam Finance Company Ltd. v Ho Chi Minově Městě.

Mezi další společnosti, které ovládá skupina PPF, patří například ruský gigant v oblasti elektroniky a domácích spotřebičů Eldorado, PPF banka a.s. nebo investiční podnik PPF Partners. V roce 2010 se navíc firma zaměřila na nový obor - zdravotnictví. Prostřednictvím dceřiné společnosti PPF Healthcare koupila společnost Euroclinicum, která vlastní několik zdravotnických zařízení po celé republice. Pracuje také na vytvoření energeticko-průmyslového holdingu ve spojení s firmou J&T a podnikatelem Danielem Křetínským.

Ke konci roku 2017 se do médií dostala zpráva, že PPF odkoupí sto procent akcií plzeňské Škoda Transportation, tím skupina získá i dalších 20 dceřiných společností či ochranou známku Škoda. Prodej musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Další informace o skupině PPF najdete na firmy.cz.