PPF patří mezi přední mezinárodní finanční a investičních skupiny. Soustřeďuje se zejména na středo a východoevropský trh, země bývalého Sovětského svazu a nově také na některé asijské země. Zabývá se retailovým bankovnictvím, spotřebitelským financováním, pojišťovnictvím a investicemi. Za rok 2009 dosáhl čistý zisk společnosti 271 miliónů eur, hodnota aktiv pod její správou činila k tomuto datu 10,8 miliard eur.

Majoritním vlastníkem skupiny je miliardář a nejbohatší Čech Petr Kellner, který stál v roce 1991 u zrodu společnosti. O devatenáct let později se v žebříčku nejbohatších lidí, sestavovaném každoročně časopisem Forbes, umístil na 89. příčce s majetkem v hodnotě 7,6 miliard dolarů. Pětiprocentní podíl společnosti náleží Jiřímu Šmejcovi a zlomek procenta připadá na Ladislava Bartoníčka a Jeana-Pascala Duvieusarta. Klíčovou holdingovou společností je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterodamu.

Úspěch nastartovala kupónová privatizace

Vznik PPF (První privatizační fond) se datuje do roku 1991. Tehdy došlo k založení čtyř fondů pro kolektivní investování v době kupónové privatizace. Souhrnný počet shromážděných investičních bodů ji za dva roky vynesl na šesté místo v pořadí tuzemských investičních společností. V privatizaci získala akcie dvou set firem v hodnotě 5 miliard korun. V roce 1992 byla založena PPF investiční společnost a.s. a privatizační fondy se změnily na investiční.

V polovině devadesátých let PPF vstoupila na burzu a začala obchodovat s cennými papíry. V té době také rozšířila spektrum svých činností na oblast strategických investic a správy nemovitostí, když založila společnosti PPF Majetková a.s. a PPF Capital management.

Zlomovým byl pro PPF rok 1996, kdy skoupila pětinu akcií České pojišťovny a začala se podílet na jejím řízení. Během let nakoupila další akcie a v roce 2001 se s celkovým podílem 93 procent základního kapitálu stala majoritním vlastníkem České pojišťovny. Několik let byla PPF majoritním vlastníkem TV Nova nebo eBanky. V minulosti vlastnila také společnost PPF Media, jejíž regionální týdeníky a webové zpravodajství pod názvem Naše adresa se však nedočkaly očekávaného úspěchu.

Expanze do světa

Na pole spotřebitelského financování skupina pronikla především prostřednictvím společnosti Home Credit, která vznikla v roce 1997. O deset let později podnikla PPF další významný krok, když se spojila s největší italskou pojišťovnou Generali. Tím vznikl největší pojišťovací subjekt ve střední a východní Evropě Generali PPF Holding. V ní 49 procent akcií připadá PPF. Realitní trh se od roku 2009 snaží ovládnout dceřiná společnost PPF ECM Holding N.V.

V roce 1999 skupina pronikla na slovenský trh, o tři roky později na ruský trh a následně začala své aktivity rozvíjet i do dalších zemí střední a východní Evropy. V posledních letech expanduje také do Asie. Otevřela reprezentační kancelář v Pekingu a finanční společnost Vietnam Finance Company Ltd. v Ho Chi Minhově Městě.

Mezi další společnosti, které ovládá skupina PPF, patří například ruský gigant v oblasti elektroniky a domácích spotřebičů Eldorado, PPF banka a.s. nebo investiční podnik PPF Partners. V roce 2010 se navíc firma zaměřila na nový obor - zdravotnictví. Prostřednictvím dceřiné společnosti PPF Healthcare koupila společnost Euroclinicum, která vlastní několik zdravotnických zařízení po celé republice. Pracuje také na vytvoření energeticko-průmyslového holdingu ve spojení s firmou J&T a podnikatelem Danielem Křetínským.

Další informace o skupině PPF najdete na firmy.cz.