Prvopočátky pražské burzy sahají až do 19. století, přičemž plány na její založení sahají až do dob Marie Terezie. Založena byla v roce 1871, přičemž obchodovat zde bylo možné jak s cennými papíry, tak i s komoditami.

V dobách Rakouska-Uherska hrála pražská burza klíčovou roli při obchodování s cukrem. Po první světové válce se však obchodovalo již jen s cennými papíry. Po druhé světové válce burza až do pádu socialismu zcela zanikla. Burza opět otevřela 24.11. 1992. Na konci roku 2008 většinový podíl získala Wiener Börse AG (výše transakce nebyla oznámena).

Ta kromě Prahy v regionu vlastní většinový podíl v Lublaňské burze cenných papírů (81,01 %) či v Budapešti, kde drží 68,8procentní podíl. Navíc úzce spolupracuje s kapitálovými trhy v Bukurešti, Sarajevu a Banja Luce.

Profil burzy:
Je založena na členském principu, což znamená, že přístup do burzovního systému a právo obchodovat mají pouze licencovaní obchodníci s cennými papíry, kteří jsou zároveň členy burzy. Pražská burza si získala pozici respektovaného a stabilního trhu. Je členem Federace evropských burz (FESE) a americká komise pro cenné papíry jí udělila statut tzv. „Designated Offshore Market “, tedy trhu bezpečného pro americké investory. Trvalému zájmu se pražská burza těší jak mezi domácími, tak i mezi zahraničními investory.
Hlavním indexem burzy je PX. V roce 2008 zejména kvůli finanční krizi, která trhy zasáhla v druhé polovině roku, odepsal index 52,72 procenta a klesl tak na 858,2 bodu. Index se tehdy počítal z hodnot 14 nejcennějších akcií.
Zdroj: www.pse.cz
Firmy obchodované na pražské burze
AAA
CETV
ČEZ
ECM
ERSTE GROUP BANK
KITD
KOMERČNÍ BANKA
NWR
ORCO
PEGAS NONWOVENS
PHILIP MORRIS ČR
TELEFÓNICA O2 C.R.
UNIPETROL
VIG
 Zdroj: www.pse.cz. Stav k 23.2. 2010