John se narodil v prosinci roku 1954 v Praze. Vystudoval obor scénáristika a dramaturgie hraných filmů na pražské FAMU. Poté nastoupil jako redaktor do časopisu Mladý svět. Dělal reportáže z prostředí drogově závislých, prostituce, veksláků.

Drogám se věnuje i jeho nejslavnější román Memento. Popisuje příběh mladíka Michala, kterého zcela zničí drogy. Jde o první román, který se této problematice v tehdejším Československu věnoval. Byl přeložen do deseti jazyků.

Knihy
Džínový svět (1980)
Začátek letopočtu (1984)
Memento (1986)
Bony a klid (1987)
Jak jsem viděl Ameriku (1990)
Drogy (1995)

Ještě za studií se začal podílet na filmových scénářích. K oboru se pak vracel v průběhu celého života. Jako autor či spoluautor je podepsán pod několika významnými filmy české kinematografie.

Podíl na scénářích
Sněženky a machři
Proč?
Jako zajíci
Bony a klid
Ta naše písnička česká II
Tankový prapor
Prachy dělají člověka
Sněženky a machři po 25 letech

V polovině 90. let začal pracovat jako novinář pro TV Nova. Dělal reportéra investigativního pořadu Na vlastní oči. Později se stal šéfem oddělení publicistiky a kromě tohoto pořadu řídil i další, například Občanské judo. Oddělení ale bylo v roce 2007 zrušeno a podřízeno zpravodajství. John dál vedl pořad Na vlastní oči.

Za svou televizní práci získal několik ocenění TýTý. Poprvé v roce 1995, kdy se dokonce stal absolutním vítězem ankety. Cenu za vítězství v kategorii Moderátor publicistických pořadů získával každoročně až do roku 2002. Pak ještě v letech 2005 a 2006.

Příchod do politiky

V roce 2009 z Novy odešel. Rozchod s dlouholetým zaměstnavatelem zdůvodnil tím, že se redakce rozvrátila, pořad Na vlastní oči měl spor s vedením televize. Po Johnově odchodu byl zrušen. Podle jiné verze ale odešel kvůli tomu, že se angažoval ve firmě Ora Print, kterou založil kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek.

John v roce 2009 vstoupil do politiky. Sblížil se se stranou Věci veřejné a stal se jejím prvním předsedou.

Strana se pod jeho vedením dostala v květnových volbách 2010 do Sněmovny a spolu s ODS a TOP 09 vytvořila vládní koalici. John v kabinetu získal post ministra vnitra.

V čele resortu i strany skončil

Funkci předsedy VV obhájil i v roce 2011 a následně i v roce 2012. To už ale byly Věci veřejné zcela zdiskreditovanou stranou. Část lidí, mezi nimi všichni ministři, založila nový subjekt LIDEM. John zůstal ve VV, straně, která v průzkumech měla zhruba půlprocentní podporu veřejnosti.

Dlouhou dobu bylo považováno za veřejné tajemství, že John stranu ve skutečnosti neřídí, rozhoduje o ní Vít Bárta, zakladatel bezpečnostní agentury ABL, která straně finančně pomohla. Až v únoru 2013 se John rozhodl neobhajovat funkci šéfa strany a na jeho místo byl zvolen právě Bárta.

Bárta byl po volbách v roce 2010 ministrem dopravy a jednou z nejvýraznějších osobností kabinetu. Usiloval právě o post vnitra, kvůli možnému konfliktu zájmů ho ale nedostal.

Na vnitru nevydržel ani Radek John. Poté, co v roce 2011 vyšlo najevo, že Bárta šel do politiky, aby získal více zakázek pro svou firmu, chtěl premiér Petr Nečas, aby odešli ministři provázaní s ABL a ti, kteří na své funkce nestačí. To se týkalo právě Johna. Proti jeho působení se bouřili policisté i hasiči, petici za jeho odchod podepsalo 26 000 z nich. Stěžovali si především na to, že John nezajistil pro resort dostatek financí.

John v čele resortu skončil a z postu vicepremiéra pro boj s korupcí po několika dnech sám odešel. Post poslance si udržel do srpna 2013.

Rodina

Johnův otec je významný a oceňovaný vzdělanec, imunolog, profesor Ctirad John. Byl mimo jiné vedoucím katedry imunologie a mikrobiologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Matka byla redaktorkou nakladatelství Odeon. Zemřela v roce 1992.

Radek John je rozvedený. Jeho bývalá manželka je herečka Zlata Adamovská. Mají spolu dvě děti, dceru Barbaru a syna Petra. John má ještě dceru Terezu. Právě toto "zatajované" dítě bylo důvodem rozchodu páru.

Zlata Adamovská a Radek John

WEB: www.radekjohn.cz