Hlavní obsah

Raketoplán Endeavour

Foto: Molly Riley, Reuters
Článek

Raketoplán Endeavour by měl v roce 2011 uzavřít více než čtvrt století trvající program raketoplánů. Na oběžnou dráhu se poprvé dostal v roce 1992 a absolvoval 25 misí a více než 280 nalétaných dní.

Na své poslední misi dostal za úkol dopravit na ISS magnetický spektrometr v hodnotě dvou miliard dolarů. Mise může trvat až šestnáct dní, poté zamíří raketoplán jako exponát do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles. Datum se kvůli špatným podmínkám několikrát přesunulo.

Výstavba raketoplánu byla odsouhlasena v roce 1987, rok po tragickém výbuchu raketoplánu Challenger. Jméno získal po legendární lodi britského objevitele Jamese Cooka z 18. století. Endeavour byl sestrojen během čtyř let a stal se pátým a posledním raketoplánem. Spojené státy se rozhodly pro kosmické lety spolupracovat se soukromými společnostmi.

Foto: Reuters

Raketoplán Endeavour přistává v Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě.

Jeho první mise probíhala ve dnech 7. května - 16. května 1992. Od té doby absolvoval dalších 24 misí ve více než 280 nalétaných dnech. Ve vesmíru plnil nejrůznější servisní, experimentální, transportní a záchranné úkoly.

Raketoplán

Skládá se ze tří částí:

- orbitální (družicový) stupeň, což je vlastní raketoplán tvaru letadla s kabinou pro posádku v přední části a nákladovým prostorem v zadní části, se třemi kyslíkovými motory

- vnější nádrž s kapalným vodíkem a kyslíkem pohánějící hlavní motory

- dva pomocné válcovité raketové motory na pevné palivo (asi desetkrát použitelné), které jsou asi po dvou minutách po startu odhozeny na padáku, aby mohly být znovu použity. Vnější nádrž se odděluje ještě před dosažením oběžné rychlosti a při návratu zpět k Zemi shoří v atmosféře.

Celá tato sestava je vysoká asi 56 metrů a váží kolem 2 000 tun; její start je kolmý jako u klasické rakety, přistání vlastního raketoplánu na Zem probíhá klouzavým pohybem jako u letadla. Hlavní výhodou raketoplánu oproti klasické raketě je možnost jeho vícenásobného použití, odhaduje se, že vlastní raketoplán lze použít asi 100krát.

Zdroj: ČTK

Články k tématu