Narodil se 5. července 1966 v Kladně. Vystudoval Gymnázium J. A. Komenského v Novém Strašecí. Jeho spolužákem tam byl o dva roky mladší Marcel Chládek, který se stal ministrem školství za ČSSD.

Richard Brabec úspěšně absolvoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na ní získal magisterský titul.

V době revoluce z roku 1989 spoluzakládal Občanské fórum v Kladně. Za něj pak úspěšně kandidoval v komunálních volbách v roce 1990 a stal se městským zastupitelem.

Po rozpadu Občanského fóra v roce 1991 Richard Brabec vstoupil do ODS. V jejích barvách obhájil o tři roky později svůj post v zastupitelstvu Kladna.

Když jeho domovskou stranu v roce 1997 zasáhla aféra s fiktivními sponzory, opustil Richard Brabec na protest ODS. O rok později jako nestraník za US-DEU neúspěšně kandidoval v komunálních volbách. Stejně dopadl i v roce 2002, to už jako člen US-DEU.

Podařilo se mu ale dostat do vyšší politiky. V roce 2000 byl jako člen US-DEU zvolen zastupitelem Středočeského kraje. O čtyři roky později post neobhájil.

V roce 2012 se stal manažerem a zanedlouho i členem hnutí ANO. V letech 2012–2013 byl členem předsednictva. Je také předsedou hnutí ANO v Ústeckém kraji.

„Chemik” ministrem životního prostředí     

Richard Brabec pracoval v několika průmyslových podnicích. Byl šéfem odboru financování Unipetrolu a později finančním ředitelem společnosti Spolana, kde byl také členem představenstva. V letech 2005–2010 byl generálním ředitelem Lovochemie. Tato společnost je členem skupiny Agrofert, vlastněné předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem.

Byl také členem představenstva lobbistické organizace Svaz chemického průmyslu.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 29. ledna 2014 Richarda Brabce ministrem životního prostředí.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 29. ledna 2014 Richarda Brabce ministrem životního prostředí.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Předčasné volby v říjnu 2013 vynesly Richarda Brabce do Poslanecké sněmovny. Kandidoval jako lídr ANO za Ústecký kraj. Hnutí ho poté navrhlo na post ministra životního prostředí, což vyvolalo kritiku hlavně mezi ekologickými organizacemi. Nelíbilo se jim, že člověk se zkušenostmi z velkých chemiček by měl vést rezort životního prostředí.

„Ministerstvo průmyslu by mi bylo bližší, to je pravda, ale v rámci chemičky jsem se zabýval i dopady na životní prostředí. Proto jsem od našeho hnutí dostal interní nominaci," řekl Brabec týdeníku Respekt.

Později prohlásil, že je ochotný s ekologickými organizacemi komunikovat.

29. ledna 2014 ho prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem životního prostředí.

Richard Brabec je ženatý, má dva syny.