Rick Perry převzal křeslo guvernéra Texasu koncem roku 2000, kdy jeho předchůdce George W. Bush odešel do prezidentského úřadu. Do čela druhého největšího státu USA byl pak zvolen celkem třikrát, a stal se tak nejdéle sloužícím texaským guvernérem v historii a zároveň jediným mužem, který ve Spojených státech v tomto úřadu odsloužil tři celá funkční období.

Tak jako na počátku milénia následoval George W. Bushe na guvernérský post, rozhodl se o deset let později ucházet se o prezidentské křeslo. Přitom ještě dlouho předtím soustavně odmítal, že by se v budoucnu ucházel o vyšší politický post. Svůj úmysl oznámil v srpnu 2011, těsně před zahájením prvního nezávazného volebního shromáždění, kdy už většina kandidátů měla o své účasti dávno jasno.

Republikán Rick Perry během prezidentské kampaně 16. prosince 2011 ve městě Cherokee.

Republikán Rick Perry během prezidentské kampaně 16. prosince 2011 ve městě Cherokee.

FOTO: fotobanka Profimedia

Perrymu se v prvních okamžicích dařilo a jeho stoupající obliba jej okamžitě vystřelila po bok Mitta Romneyho a Newta Gingriche mezi hlavní republikánské favority. Pak ale jeho kandidátské úsilí nabralo klesající tendenci. Podle odborníků texaskému guvernérovi ublížily zejména nepovedené volební debaty a řečnická faux pas.

Američané nechtějí za prezidenta dalšího Texasana

V jedné z debat si například nebyl schopný vybavit jméno ministerstva, jež by rád po svém zvolení zrušil. Lidem se nelíbil ani jeho záměr nasadit americké vojsko v Mexiku kvůli potlačení tamní narkomafie. Podle řady analytiků mu ale škodí i samotný fakt, že by do prezidentského úřadu nastupoval krátce po svém texaském předchůdci Georgovi Bushovi, s jehož osmiletou érou se někteří Američané dosud zcela nevyrovnali.

Rick Perry by měl v primárkách představovat pravicovější a konzervativnější variantu republikána k hlavnímu favoritovi Mittu Romneymu. Bývá označován za autentického konzervativce a Romneymu v debatách vyčítá, že konzervativcem je jen tehdy, když se mu to hodí.

Republikánští kandidáti na prezidenta Mitt Romney (vpravo) a Rick Perry během předvolební debaty 15. prosince 2011 v Sioux City.

Republikánští kandidáti na prezidenta Mitt Romney (vpravo) a Rick Perry během předvolební debaty 15. prosince 2011 v Sioux City.

FOTO: fotobanka Profimedia

Metodista Perry je znám přísným lpěním na křesťanských hodnotách. Staví se proti potratům nebo homosexuálním sňatkům, odmítá tvrzení, že globální oteplování je výsledkem lidské činnosti a poměrně chladně přistupuje i k teorii evoluce. Slíbil, že jako prezident ukončí Obamovu "válku s náboženstvím".

„Nestydím se přiznat, že jsem křesťan, ale nemusíte sedět každou neděli v kostelních lavicích, abyste věděli, že je v této zemi něco špatně, když gayové mohou otevřeně sloužit v armádě, ale naše děti se nemohou otevřeně modlit ve škole,“ prohlásil, čímž si proti sobě poštval mnoho lidí.

Naopak vehementně podporuje tresty smrti, v jejichž počtu Texas v rámci Spojených států suverénně dominuje a Perry sám od uvedení do úřadu guvernéra až do oznámení prezidentské kandidatury podepsal celkem 234 poprav.

Perry se staví proti Obamou prosazené zdravotní reformě a mnozí mu vyčítají příliš "měkký" přístup vůči ilegálním imigrantům. O přistěhovalcích mluví Perry jako o dobrém způsobu, jak vyplnit mezery na trhu práce. Voliče láká na svou stranu příslibem nezvyšování daní, omezení federálních pravomocí a státních výdajů. V jeho prospěch hraje fakt, že se mu během deseti let v čele Texasu podařilo vytáhnout nahoru ekonomiku celého státu, aniž by musel zvýšit daně.

Přerod demokrata v republikána

James Richard Perry se narodil 4. března 1950 v texaském Paint Creeku a jako mnoho Texasanů vyrůstal na bavlnářské farmě. Absolvoval gymnázium a v roce 1972 vystudoval na univerzitě zoologii.

Rick Perry s manželkou Anitou

Rick Perry s manželkou Anitou

FOTO: fotobanka Profimedia

V 70. letech létal Perry ve službách U.S. Air Force jako pilot nákladních letadel. Poté, co opustil letectvo, vrátil se spolu s otcem k tradičnímu texaskému oboru - pěstování bavlny. Na počátku 80. let se oženil s Anitou Thigpenovou, svojí láskou z dětství, s níž má dvě děti.

Svou politickou kariéru zahájil Perry jako demokrat. V roce 1984 byl za demokraty zvolen do texaské Sněmovny reprezentantů a o čtyři roky později dokonce šéfoval prezidentské kampani Ala Gorea v Texasu. Pak ale svou politickou orientaci změnil a už v roce 1990 byl za republikány jmenován komisařem pro zemědělství.

V guvernérských volbách roku 2010 podpořil obhajobu Ricka Perryho také jeho krajan a předchozí hlava Texasu George W. Bush.

V guvernérských volbách roku 2010 podpořil obhajobu Ricka Perryho také jeho krajan a předchozí hlava Texasu George W. Bush.

FOTO: fotobanka Profimedia

V lednu roku 1999 obsadil Perry post viceguvernéra Texasu a po odchodu George Bushe do prezidentského úřadu se 21. prosince 2000 posunul na jeho místo. Guvernérský post pak obhájil ještě v letech 2002, 2006 a 2010. Stal se tak nejdéle úřadujícím texaským guvernérem v historii státu.

V lednu 2017 byl nominován na funkci ministra energetiky USA ve vládě Donalda Trumpa a posléze do této funkce schválen Senátem USA.