Santorum se drží tradičních republikánských témat, jako je zákaz potratů nebo homosexuálních sňatků. Na rozdíl od svých stranických rivalů v primárkách jsou ale jeho postoje mnohem radikálnější. V otázce potratů by například nezohledňoval případy znásilnění, incestů nebo ohrožení zdraví matky, bojuje za zákaz interrupcí za jakýchkoli okolností.

Také v případě homosexuálních vztahů šel Santorum dál než jeho straničtí kolegové: rád by prosadil zákaz jakýchkoli homosexuálních aktivit. V roce 2003 mimo to přirovnal pohlavní styk osob stejného pohlaví k bestialitě a pedofilii. Kriticky se staví také proti eutanázii nebo teorii evoluce.

Prezidentský kandidát Rick Santorum před vypuknutím primárek v roce 2012 v Iowě.

Prezidentský kandidát Rick Santorum před vypuknutím primárek v roce 2012 v Iowě.

FOTO: fotobanka Profimedia

Santorum je považován za sociálního a fiskálního konzervativce. Do prezidentských voleb v roce 2012 vstoupil se slibem snižování daní, omezení moci vlády a prosazení vyrovnaného rozpočtu.

O politiku se začal zajímat během studií

Richard John Santorum se narodil 10. května 1958 ve Winchesteru ve Virginii jako prostřední ze tří dětí. Jeho otec do Spojených států předtím emigroval z Itálie. Rodina byla silně katolická a všichni pravidelně navštěvovali bohoslužby.

Santorum, který později začal místo křestního jména používat jen jeho zkráceninu Rick, vyrůstal převážnou dobu na předměstích Pittsburghu, ačkoli střední školu absolvoval v Illinois. V roce 1980 dokončil studium politických věd na pensylvánské státní univerzitě a o několik let později vystudoval práva. Poté nastoupil jako právník ve společnosti Kirkpatrick & Lockhart, kde potkal svou nastávající ženu Karen Garver Santorum, s níž má sedm dětí.

O politiku se začal Santorum zajímat už během studií, kdy senátorskému kandidátovi Johnu Heinzovi pomáhal s volební kampaní a následně se stal administrativním asistentem senátora Doylea Cormana.

Senátor Rick Santorum v roce 2002 po boku tehdejšího prezidenta George W. Bushe.

Senátor Rick Santorum( vlevo) v roce 2002 po boku tehdejšího prezidenta George W. Bushe.

FOTO: fotobanka Profimedia

Na sklonku 80. let se rozhodl vstoupit sám do vyšší politiky a v roce 1990 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů. Tam strávil jedno volební období a úspěch jej motivoval k dalšímu kroku. Ve svých 36 letech se stal senátorem za stát Pensylvánie. V roce 2000 tento post obhájil, o šest let později už se mu to však nepodařilo.

Z vysoké politiky se Santorum na několik let stáhl. Vrátil se ke své právnické praxi, také pracoval jako komentátor pro kanál Fox News a psal sloupky do deníku The Philadelphia Inquirer. V roce 2008 odmítl prezidentskou kandidaturu, stejně jako o dva roky kandidaturu na post senátora. Teprve v červnu 2011 ohlásil návrat do politiky jako kandidát na prezidenta v nadcházejících volbách roku 2012.