Hlavní obsah

Salah Abdeslam

Foto: ČTK/AP
Článek

Belgický terorista Salah Abdeslam, jediný přeživší útočník na útěku a hlavní podezřelý teroru v Paříži z listopadu 2015, měl být řidičem dopravujícím ostatní útočníky na místa činu a starat se o logistiku operace. Stal se terčem jedné z největších pátracích akcí v evropské historii a po 126 dnech byl dopaden.

Abdeslama zadržela belgická policie na bruselském předměstí Molenbeek 18. března 2016 společně s dalšími čtyřmi lidmi, včetně tří členů rodiny, která ho ukrývala. Při zatýkání byl postřelen do nohy.

Jméno Salah Abdeslam (marocká varianta arabského 'abd as-salám, což paradoxně znamená služebník míru) až do pátku 13. listopadu 2015 francouzským bezpečnostním službám nic neříkalo. Po masakru, při němž zahynulo v Paříži 130 lidí, zůstal z devíti členů vraždícího komanda jediný naživu, a stal se tak nejhledanějším mužem Evropy.

Jeho bratr Mohamed, který vystoupil v belgické televizi RTBF, sdělil, že Salah dluží odpovědi své rodině i blízkým všech obětí v Paříži. „Vzdej se policii!“ vzkázal svému bratrovi a dodal, že jej raději uvidí za mřížemi než na hřbitově, protože o dalšího z bratrů - Brahima v Paříži přišel, když se odpálil v kavárně Comptoir Voltaire.

Foto: Stringer/belgium, Reuters

Mohamed Abdeslam, bratr hledaného Salaha Abdeslama

K útokům v Paříži se přihlásil Islámský stát (IS), když na zveřejněném videu hrozil Francii, že dokud bude Francie pokračovat v bombardování jejich území, nebude žít v míru a lidé se budou bát jít i do obchodu. Francouzský prezident Hollande informaci o tom, že za terorem stojí IS, potvrdil.

Koupil rozbušky, ale nezabíjel

Z policejního pátraní vyplývá, že Abdeslam pronajal vůz, s nímž měl ostatní včetně svého staršího bratra Brahima přepravit k jednomu z cílů střelby. Ve vozidle, které policie později vypátrala odstavené u 18. okrsku, se našly kalašnikovy a prázdné i plné zásobníky.

Rozbušky použité při útoku nakoupil Abdeslam v obchodě se zábavnou pyrotechnikou Les Magiciens Du Feu (Kouzelníci ohně). Uvedla to belgická televize RTBF. „Vůbec se mě neptal na výkon a spolehlivost kupovaných výrobků. V souladu s předpisy předložil řidičský průkaz, aby dokázal, že je dospělý a má právo si obstarat zboží tohoto druhu. Byl to pro mě obyčejný klient belgické státní příslušnosti bez podezřelého vzhledu a tehdy mimo pozornost úřadů,“ řekl prodavač. Obchod sice neprodává přímo kompletní rozbušky, ale dálkově řízené elektronické systémy pro ohňostroje ano.

Foto: ČTK/AP

Salah Abdeslam

Proč přežil?

Nejasné je, z jakého důvodu se Abdeslam nepřidal k ostatním spolubojovníkům, kteří se vyhodili do vzduchu. Ačkoliv se jeho rodina snaží tento akt vydávat za výraz „vyměknutí“ a slitování, převládá mezi vyšetřovateli názor, že měl zůstat naživu a zasadit úder později a jinde.

Tomuto závěru odpovídá i fakt, že se už v dětství přátelil s Abdelhamidem Abaaoudem, mozkem celé operace, jak uvedl list La Libre Belgique. Přestože se tento džihádista útoku, který naplánoval, nezúčastnil, zemřel o pět dní později při policejní operaci v pařížské čtvrti Saint-Denis.

Ráno po útoku se Abdeslam obrátil na své dva belgické přátelé s prosbou o převoz ke státním hranicím. Díky tomu jsou oba obviněni z napomáhání teroristickému útoku. Oni však popírají, že by věděli, co Abdeslam v předvečer spolujízdy spáchal. Jeden z mužů při výslechu uvedl, že měl jejich přítel na sobě velkou bundu a je tedy možné, že pod ní opasek s trhavinami skrýval. Byl prý navíc málomluvný a neklidný, což se mu nepodobá.

Postupně projeli třemi policejními kontrolami, aniž by byli zadrženi, ráno totiž ještě nebyl Abdeslam s útoky spojován. Na záběrech kamerového systému vypadal uvolněně a ani si nesnažil zakrýt tvář. Abdeslamovi komplici ho údajně vysadili v bruselské čtvrti Laeken. Tam policejní stopa končila a Abdeslam jako by se propadl do země.

„Neobejde se bez sítě odhodlaných pomocníků, kteří ho buď ukryli třeba podle úsloví pod svícnem tma, nebo je každou noc jinde a předávají si ho jako štafetu,“ domníval se si Pierre Barzien, někdejší analytik francouzské kontrarozvědky.

Slova o tmě pod svícnem se potvrdila, když po jeho zadržení vyšlo najevo, že Abdeslam žil po celou dobu pátrání v bytě nedaleko svého původního bydliště na předměstí Bruselu. Chodil po ulicích, nechával si dovážet pizzu. Policii údajně unikl schovaný ve skříni, kterou odvezla stěhovací služba - ve skutečnosti jeho komplicové.

Foto: Reuters/BFMTV, Reuters

Salah Abdeslam (vzadu) a jeho komplic Hamza Attou na záběru bezpečnostní kamery z benzínové pumpy v Trith-Saint-Léger nedaleko hranic s Belgií. Snímek ze 14. listopadu 2015

Milovník nočního života

Abdeslam údajně hojně užíval života, kouřil hašiš a nezdráhal se ani divokých večírků. V baru svého bratra Brahima, který podle CNN týden před pařížskými útoky policie uzavřela z důvodu nelegálního prodeje drog, byli oba často viděni na baru, jak opojeni hašišem hrají hry na playstationu.

Zda však při svých večerních zábavách dával Abdeslam přednost mužům či ženám, není jasné. List Sunday Times v obsáhlé reportáži popisuje, že se Abdeslam často vyskytoval v jednom z bruselských gay klubů, což potvrdili tamní zaměstnanci, kteří hledaného muže poznali z fotografií.

Že obrázek příliš nezapadá do představ o příznivcích Islámského státu, který bojuje mimo jiné proti „perverznosti Západu“? Nabízí se vysvětlení, že takové chování může být považováno za příklad tzv. takíji, vědomého porušení zásad víry v nouzi - například při přípravě na mučednictví nebo snaze proniknout do mysli nepřítele.

Morálních zásad ale Abdeslam příliš nedbal ani v minulosti. Žil z dávek a s již zmíněným kamarádem Abdelhamidem Abaaoudem kradl a prodával drogy. Společně před několika lety stanuli před soudem kvůli ozbrojené loupeži a na čas skončili ve vězení. Měl tedy záznam v rejstříku trestů.

Články k tématu

Islamista Abdeslam dostal doživotí

Jediného přeživšího ze strůjců teroristických útoků v Paříži v roce 2015 Salaha Abdeslama shledal soud vinným z terorismu a vraždy, uvedla agentura Reuters....

Teroristu Abdeslama budou soudit i v Belgii

Salah Abdeslam, jediný přeživší terorista z Paříže, kde bylo v listopadu 2015 povražděno 130 lidí, bude souzen také v Belgii za střelbu na policisty. Ve...

Belgie vydala do Francie komplice atentátníků

Belgické úřady vydaly ve středu do Francie Hamzu Attoua, který byl komplicem hlavního podezřelého z teroristického útoku z loňského listopadu v Paříži Salaha...

Belgie vydá Abdeslama do Francie, rozhodl soud

Belgický soud ve čtvrtek rozhodl, že v Belgii zadržený Francouz Salah Abdeslam, jenž je podezřelý z útoků v Paříži, by měl být vydán do Francie. Uvedla to...

Terorista Abdeslam odmítá vydání do Francie

Salah Abdeslam, hledaný terorista z Paříže, který byl v sobotu propuštěn z nemocnice, se brání vydání do Francie. Uvedla to agentura AFP, podle níž zatím...

Po útocích uniká ještě jeden terorista

Na útocích v Paříži, při nichž zemřelo 129 lidí, se přímo podílel ještě jeden člověk, který stále uniká. Podle agentury AP to v úterý prohlásili nejmenovaní...