Hlavní obsah

Salman Abedi

Foto: Profimedia.cz
Článek

Salman Abedi byl dvaadvacetiletý atentátník, který se v pondělí 22. května 2017 v anglickém Manchesteru odpálil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Při sebevražedném útoku zabil 22 lidí a desítky dalších zranil.

Abedi se odpálil v předsálí arény po koncertě americké zpěvačky Ariany Grande krátce před půlnocí SELČ. Zemřelo 22 lidí, většinou teenageři, dalších 120 lidí bylo zraněno, 59 jich muselo být převezeno do nemocnice. Na koncertu bylo asi 18 tisíc lidí.

Češi mezi oběťmi podle dostupných informací nejsou. Zpěvačka Ariana Grande prostřednictvím Twitteru vyjádřila smutek a soustrast s oběťmi. Čtyři dny po útoku se pak nechala slyšet, že se do Manchesteru vrátí a uspořádá tam benefiční koncert, jehož výtěžek věnuje obětem atentátu.

„Ten zvuk. Ta krev a ti, kdo bezradně utíkali s chybějícími kusy těl a kůže, na to budu myslet už pořád. Nikdy nečekáte, že se vám mohou stát takové věci. Ale dokazuje to, že se to skutečně může stát každému,“ řekla listu The Daily Mail Abby Mullenová z Airdire ve Skotsku.

Video zachycující moment výbuchu zveřejněné na Twitteru.

Někteří experti upozornili na to, že bomba, v níž byly hřebíky a matice kvůli ničivějšímu účinku, byla pečlivě připravená, což naznačuje, že Abedi byl součástí širší skupiny, s jejíž podporou podstoupil přípravu.

K útoku se přihlásil Islámský stát. Velká Británie po útoku zvýšila stupeň ohrožení terorismem na kritický, tedy nejvyšší, a do ulic Manchesteru byli nasazeni vojáci.

Nejasný pohyb útočníka

Podle informací deníku Daily Telegraph se Abedi narodil v roce 1994 v Manchesteru jako druhé nejmladší dítě ze čtyř sourozenců, a to libyjskému páru uprchlíků, kteří utekli ze své vlasti před režimem plukovníka Muammara Kaddáfího. 

Abediho sestra Jomana na Facebooku uvedla, že rodina pochází z Tripolisu. Rodiče nejprve přišli do Londýna a později se přestěhovali do jižní manchesterské čtvrti Fallowfield. Tady rodina žila nejméně do roku 2007.

Zásadní proměna měla přijít poté, co se Abediho otec po vypuknutí povstání proti libyjskému vůdci Muammarovi Kaddáfímu rozhodl zapojit do boje.

Do Libye se podle sdělovacích prostředků posléze vydala i útočníkova matka Samia. Nedlouho před útokem se měl z Libye do Británie vrátit i samotný Salman Abedi. V Africe podle nepotvrzených zpráv strávil tři týdny.

Foto: Manchester Police, Reuters

Salman Abedi

Objevily se také nepotvrzené informace, že Abedi strávil nějaký čas i v Sýrii. Daily Mail uvedl, že terorista létal do Libye, zmítané válkou, v uplynulých letech často.

Kolem pohybu Abediho je však řada nejasností. V roce 2015 se měl nacházet v Německu. „Musíme zjistit, zda se nyní Abedi nesetkal v Severním Porýní-Vestfálsku nebo Hesensku s lidmi, které poznal v Sýrii,“ řekl serveru Focus vyšetřovatel Spolkového kriminálního úřadu (BKA) a dodal: „Ta scéna je mezinárodně velmi úzce propletená.“

Z vyšetřování vyplývá, že Abedi přiletěl do Británie 17. května, tedy pouhých 5 dní před útokem. Rodičům řekl, že míří do Saudské Arábie na malou pouť umra do Mekky.

Do Manchesteru letěl s několika přestupy. Německo potvrdilo, že byl v Düsseldorfu, a turecké úřady uvedly, že z nejmenované evropské země zamířil do nejmenované třetí země a pak přes Istanbul zpět do Evropy. Zdůraznily, že zmíněnou třetí zemí nebyla Sýrie.

Zatčení otce a bratra

Libyjská policie ve středu 23. května zadržela v metropoli Tripolisu útočníkova mladšího bratra Hashema a otce Ramadana Abediho. Další z bratrů, Ismail, byl policií zadržen už v úterý.

Otec měl podle bývalého libyjského bezpečnostního představitele Abdala-Basita Harúna vazby na radikály, v devadesátých letech byl napojen na Libyjskou islámskou bojovou skupinu LIFG, která od roku 1995 bojovala proti režimu Muammara Kaddáfího. Její členové, kteří uprchli z Libye, žili většinou v Manchesteru, uvedla televize Fox News.

Při výslechu přiznal Salmanův bratr Hashem, že byl v Manchesteru v době, kdy Salman plánoval atentát, a o jeho úmyslech věděl. Také uvedl, že on i jeho bratr byli členy Islámského státu, uvedly už dříve libyjské speciální síly. Sám přitom plánoval atentát.

Foto: Ahmed bin Salman, ČTK/AP

Hashem Abedi

Hashem Abedi měl v plánu zaútočit na vyslance OSN v Libyi, Němce Martina Koblera, uvedl The Daily Telegraph. Hashem byl členem teroristické buňky a atentát plánoval v libyjské metropoli Tripolisu. Přípravy byly ale zmařeny dříve, než mohlo k útoku dojít.

Libyjské úřady o skupině věděly a sledovaly ji měsíce. Hashem byl prý v buňce „významným hráčem”. Měl připravenou výbušninu, kterou by mohl zaútočit na konvoj OSN.

Problémový podivín

Sousedka Salmana Abediho v Manchesteru Lina Ahmedová řekla redakci listu Daily Mail, že se podle ní rodina chovala podivně. Salman prý před pár měsíci na ulici hlasitě recitoval modlitbu v arabštině.

Abediho bývalý spolužák Leon Hall na pachatelovu adresu dodal: „Vždycky měl trochu problémy s chováním. Nemůžu říct, že jsem ho měl rád.“

Hall dodal, že Abediho potkal zhruba rok před útokem a shledal, že si Abedi nechal narůst vousy. Řekl o něm také, že to byl fanoušek fotbalového Manchesteru United.

Varování nebrali vážně

Britské úřady byly opakovaně varovány, že Salman Abedi může být nebezpečný. Upozorňovala na něj mešita i jeho přátelé, jež znepokojilo, že neodsuzoval sebevražedné atentáty.

Abedi jednou řekl přátelům, že „být sebevražedným atentátníkem bylo v pořádku“. Dva z nich kvůli tomu zavolali na protiteroristickou horkou linku tajné služby MI5, jeden v roce 2012 a druhý rok před útokem. „Obávali se, že podporuje terorismus,“ uvedl zdroj BBC. Úřady však nijak nezasáhly.

O radikalizaci Abediho věděla i místní muslimská komunita. Ředitel nadace Ramadhan Mohammed Shafiq řekl: „Lidé v komunitě dávali najevo obavy ohledně toho, jak se tento muž chová, a oznámili to správným způsobem za použití příslušných kanálů.“ Podle něj si už v roce 2015 „mysleli, že je zapojen do extremismu a terorismu“.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Salman Abedi na nedatovaném snímku

Akram Ramadan, který je příslušníkem libyjské komunity na jihu Manchesteru, uvedl, že Abedimu byl zakázán vstup do mešity Didsbury, když se pohádal s imámem, který kázal proti terorismu.

Mešita o něm informovala kvůli jeho extremistickým názorům a Ramadan se domníval, že byl dán na seznam sledovaných osob. Zdroj z mešity potvrdil, že mešita kontaktovala ministerstvo vnitra v rámci programu proti radikalizaci.

Bomba

Na snímcích zveřejněných deníkem The New York Times je vidět kus modrého batohu Karimor, v němž měl atentátník nálož, šrouby, hřebíky a matice i údajný detonátor. 

Rozbuška přidělaná k náloži byla napojená na mobilní telefon. To naznačuje, že jiný džihádista sledoval Abediho a byl připraven odpálit nálož na dálku, kdyby na poslední chvíli ustoupil od plánu odpálit se. Zpravodajci nicméně pracují s verzí, že komplic Abediho sledoval zvenku, nikoliv zevnitř koncertní haly.

Podle expertů bylo navíc výbušné zařízení odpálené na koncertě tak důmyslné, že buď musel Abedi absolvovat speciální výcvik v zahraničí, nebo použil bombu sestrojenou technikem, jenž zatím nebyl dopaden.

Teroristická síť

Dva dny po útoku uvedla britská policie, že Abedi nejednal sám a mají co dočinění s celou teroristickou sítí.

„Je jasné, že je to síť. Během noci jsme zadrželi tři lidi a toto (středeční) odpoledne jsme prostřednictvím řízené exploze vnikli do domu v centru Manchesteru. Dohromady tak už byli zadrženi čtyři lidé,“ informoval šéf policie v Manchesteru Ian Hopkins.

Články k tématu