Sergej Kužugetovič Šojgu (Серге́й Кужуге́тович Шойгу́) se narodil 21. května roku 1955 ve městě Čadan do tuvinské rodiny. Studoval na Krasnojarském polytechnickém institutu, který úspěšně absolvoval v roce 1977.

Následujících deset let pracoval na stavebních projektech po celém světě. V roce 1988 se stal funkcionářem Abakanské větve Komunistické strany Sovětského svazu. V roce 1990 se přemístil ze Sibiře do Moskvy, kde byl jmenován zástupcem předsedy Státní architektonické a stavební komise Ruské federace.

Ministr pro mimořádné situace

V roce 1991 byl jmenován předsedou Záchranného sboru, který byl následně přejmenován na Státní výbor pro mimořádné situace a později na Ministerstvo pro mimořádné situace. Vzhledem ke svým manažerským schopnostem a prozíravosti během krizových situací nabyl značné popularity.

V roce 1999 se stal členem provládní strany Jednota a v témže roce byl vyznamenán nejprestižnějším státním vyznamenáním Hrdina Ruské federace.

O tři roky později byl představen jako jeden z potenciálních kandidátů na gubernátora Moskevské oblasti, kterým se stal následně v dubnu téhož roku, kdy byl zvolen místním legislativním sborem.

Ministr obrany

V listopadu roku 2012 jej prezident Vladimir Putin jmenoval ministrem obrany místo Anatolije Serďukova zdiskreditovaného korupčními skandály. 

Ruský president Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu

Ruský president Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu

FOTO: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

Šojgu v roce 2013 nařídil velitelům kasáren začít každé ráno zpěvem ruské hymny, sestavit závazný seznam vojensko-vlasteneckých knih a civilním zaměstnancům ministerstva obrany nosit formální oblečení.

O rok později oznámil výrazné posílení přítomnosti ruských vojenských sil  ve světě prostřednictvím zjednodušení kotvení lodí a uzavření dohod s Vietnamem, Kubou, Venezuelou, Nikaraguou a několika dalšími státy, týkajících se vybudování stálých vojenských základen či případně letadlových čerpacích stanic.

V roce 2015 proti němu bylo na Ukrajině zahájeno trestní řízení ve věci vytvoření ilegální vojenské skupiny, která měla bojovat proti ukrajinské armádě na východě země.

Putin ocenil působení v Sýrii

Činnost ministerstva obrany pod jeho vedením byla oceněna prezidentem Putinem v souvislosti se zahájením intervence v Sýrii v roce 2015. Putin ocenil zejména operace prováděné ruskými piloty, kteří útočili na předem stanovené cíle, a také námořní síly z Kaspické flotily, které pomocí řízených střel zasáhly všechny stanovené objekty.