Vznik politického hnutí Severočeši.cz se datuje do roku 2008. Za jeho ustanovením stojí sloučení dvou subjektů: Sdružení Mostečané Mostu, které nastartoval úspěch v komunálních volbách 2006, a Bytová družstva organizovaná v rámci severočeské rady bytových družstev SČMBD. Na valné hromadě na jaře 2009 byl zvolen předsedou František Ryba.

Základní myšlenkou nového uskupení bylo sestavit protipól politickým gigantům. Hnutí z Ústeckého kraje je však často vyčítán jednak nejasný profil a jednak minulost některých příslušníků. Zatímco v některých obvodech se hlásí k pravici, v jiných se kloní spíše k levici. Obecně se považují za politický střed. Ačkoli někteří její příslušníci za sebou mají členství v rozličných stranách. Například znovuzvolený senátor Jaroslav Doubrava strávil téměř čtyřicet let u komunistů, Milan Bartůněk byl zase členem ČSSD.

V komunálních volbách v roce 2010 se severočechům zadařilo, v zastupitelstvech v Ústeckém kraji získali celkem 79 křesel. Například v Mostě získali prakticky polovinu všech hlasů. V senátních volbách se podařilo uspět dvěma jejich zástupcům - Aleně Dernerové a zmiňovanému Jaroslavu Doubravovi. Ve své kampani lákali voliče na loterii, v níž bylo možné v případě úspěchu hnutí vyhrát například automobil či další věcné ceny.